Zbyt znaczna wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest to problem, który dotyka większość ludzi. Zawilgocone mury są przyczyną do pojawiania się grzybów i pleśni. Mokra elewacja dodatkowo przyczynia się na podwyższenie kosztów ogrzewania, na przykry zapach albo opóźnienia w remontowych pracach.
Najlepsze rozwiązanie na mokre ściany, to kupno pochłaniacza wilgotności.

osuszacze budowlane

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media
Nim kupimy tego typu urządzenie, które będzie przydatne w zachowaniu wilgotności na optymalnym szczeblu, powinniśmy zapoznać się z definicjami wilgoci względnej, z wariantami pochłaniaczy wilgoci oraz zaletami takich sprzętów. Wilgotność powietrza, to ilość wody, jaka w tym powietrzu się mieści. Najczęściej stosowane jest pojęcie wilgotności względnej, która jest wyrażana w procentach. Wilgotność względna ujmując krótko, to wyrażony w procentach stosunek pary nienasyconej w konkretnej temperaturze do tego, jaką ilość wody ma powietrze bez wkroplenia, którą takie powietrze (jaki ozonator kupić do domu) może udźwignąć w identycznej temperaturze. Najlepsza wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna to być wilgotność w granicach 40-60%. Kiedy wilgotność powietrza jest za mała, wtedy może to wywołać nasilenie objawów chorób górnych dróg oddechowych. Może również wywoływać nadmierne wysychanie spojówek oraz przesuszenie cery.
Osuszacze budowlane są to urządzenia, które cechują się dużym zużyciem energii. Charakteryzują się także wysoką wydajnością oraz brakiem rozbudowanej sterującej elektroniki. Także cechują się znacznym zbiornikiem na wodę lub alternatywą zainstalowania rurki, żeby na bieżąco odprowadzać wodę. Osuszacze budowlane wyposażone są w solidną, stalową obudowę, która wytrzymała jest na uderzenia. Są zaopatrzone również w uchwyt i dość spore kółka, które ułatwiają transport.

Są proste do wyczyszczenia oraz posiadają niezawodny filtr powietrza pozwalający na pracę w dużym zapyleniu. Tego typu osuszacze budowlane charakteryzują się bardziej znaczącą mocą i co za tym idzie również z większym zużyciem prądu, które sięga nawet do 16 kW.