Kiedy własny rodzinny dom jest niemalże gotowy do tego, żeby w nim się osiedlić, brakuje jedynie jego wykończenia. Zwięźle ujmując jest to poniekąd wisienka na torcie w ogólnym procesie budowy domu.
Tego typu etap prac pochłonie nawet 35% początkowo zakładanego przez nas budżetu.

Musimy pamiętać o tym, że ostateczny efekt w znacznej mierze będzie zależeć od nas samych. Dla przykładu wykańczanie domu to m.in. zastosowanie odpowiedniej posadzki. Najmniej kosztownym rozwiązaniem okażą się posadzki (sprawdź samopoziomująca wylewka cementowa) do samodzielnego układania. Niezwykle popularne są również panele. Ich minimalny koszt kupna to około 15 zł/m2. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości, musimy przygotować się na nakład pieniężny w wysokości 30 zł/m2. Sympatycy drewna mają możliwość również zdecydować się na kupno parkietu przemysłowego. Koszt tego typu parkietu może wynosić od 50 zł/m2. Do opłaty za samą robociznę za wykończenie domu powinniśmy ponadto doliczyć koszt surowców. Dla przykładu za dobre deski warstwowe trzeba zapłacić od 7 do 350 zł/m2, zaś za panele od 16 do 700 zł/m2.
wykańczanie domu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
apartamentowce

Autor: Wings Development
Źródło: Wings Development
W przypadku paneli niezwykle dużo jest zależne od tego, czy są wyprodukowane z materiału drewnopodobnego, czy też z drzewa. Panele drewniane moglibyśmy nabyć za przynajmniej 80 zł/m2. Płytki ceramiczne to już wydatek rzędu od 30 do 150 zł/m2, natomiast płytki gresowe mogą kosztować od 20 do 130 zł/m2. Znacznie mniej kosztowna jest natomiast wykładzina podłogowa. Jej cena może wynieść od 15 do 200 zł/m2. Wszystko jest uwarunkowane od tego, czy wybieramy wykładzinę elastyczną, czy dywanową. To właśnie na etapie wykończenia domu możliwe jest oszczędzanie. W przypadku budowania domu do stanu surowego trzeba mieć świadomość tego, że cena idzie w parze z jakością wykonania.

Nie można by więc zmienić struktury na mniej kosztowną. Są pewne wskazówki, do jakich należy się stosować. Dlatego też jeżeli Twój dom miałby być warty 250 000 złotych, to tyle właśnie powinien kosztować.