Inwestycja w dom to zwykle jedna z ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Marzenie o swobodzie, dostęp do tarasu i ogrodu, niechęć do sąsiadów w blokach – przyczyny zmiany zamieszkania na domek wolnostojący są różne. Inwestycja z budową mieszkania nie zakończy się pozytywnie, jeśli dom nie posiądzie solidnych fundamentów.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

Od wielu lat o walorach polskich domków decyduje ceramika.Ceramika budowlana stanowi szeroką paletę produktów wypalonych z gliny. W kontekście budowy domu chodzi o cegły, będące filarem ścian i dachów przyszłych domków. Polacy ciągle kochają cegłę – ponad 44 % właścicieli domków wybiera na budulec własnego domu właśnie cegłę. Dom z cegieł ceramicznych to również przywiązanie do tradycji i kontynuowanie rozwiązań zamkowych i dworków szlacheckich. I forty, i wille szlacheckie budowane były na robionej z gliny ceramice.

Korzyści ceramiki? Ceramika gwarantuje szczelność pomieszczeń i ścian, chroniąc domowników przed nieprzyjemnym hałasem. Wytapiana mieszanka glinu i wody jest również bezpieczna i wytrzymała. Nie bez powodu stosuje na obszarach zagrożonych sejsmicznością i zalaniem (sprawdź – ceramika budowlana – rzetelny artykuł). Opiera się również działaniu ognia. Te plusy „kondycyjne” sprawiają, że oprócz budulca ścian mieszkańcy inwestują ceramikę w dachy. Same cegły różnią się między sobą parametrami „mocy”. Ich wskaźnik decyduje o relatywnej wytrzymałości materiału, np. 5-a – względnie słabą wytrzymałość na ściskanie, ale 20-a oznacza dużo mocniejszy materiał.

Mimo, że cegła ceramiczna zdaje się być wypierana przez nowsze mieszanki, wciąż stanowi o jakości i prostocie wykonania. Zabudowanie ściany jednowarstwowej wyłącznie ceramiką to inwestycja nie tyle bezpieczna, co sprawdzona, szybka i efektywna. Jednowarstwowy mur z cegieł nie potrzebuje dodatkowych pokryć tynkiem, kolejnych inwestycji w utrzymanie ciepła.

Dom z cegieł ceramicznych potrafi stworzyć wrażenie ciepłego, stałego mikroklimatu.

Czy masz zamiar może poddawać tę sprawę późniejszej analizie? Jeśli tak, to zweryfikuj tekst, który omawia pokrewne zagadnienia.

Ma też swoje odzwierciedlenie w oszczędzaniu energii, co przekonuje wielu przeciwników cegły. Termika wszystkich ścian jednowarstwowych, z odpowiednim ogrzewaniem, wentylacją i trzymającymi ciepło ościeżami drzwi przyczynia się do efektywnego oszczędzania energii.