Wybudowanie domu to spore przedsięwzięcie. Osoby , które decydują się na budowę domu, powinni mocno przemyśleć tę kwestię i podjąć szereg ważnych decyzji. Na co zwrócić uwagę, decydując się na ten krok?
Ważną kwestią jest powierzchnia budynku.

Powinniśmy się mocno zastanowić, jaki metraż budynku będzie najodpowiedniejszy dla nas oraz naszej rodziny. Ile pomieszczeń jest potrzebnych? Czy dom powinien być podpiwniczony, czy może z poddaszem? Czy potrzebujemy posiadać garaż wolnostojący, czy może w środku budynku? Najlepiej jest odpowiedzieć sobie na te i tego typu pytania, albowiem zazwyczaj budowa (mata szklana) domu to projekt na calutkie życie. Z tego powodu najlepiej jest, żeby nasz wymarzony dom spełniał wszystkie nasze potrzeby zarówno na teraźniejszą chwilę, jak również te, które przypuszczalnie mogą się pojawić w przyszłości, np. powiększenie rodziny.
dom - płótno

Autor: Peter Chovanec
Źródło: http://www.flickr.com
Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska
Ważna jest również sprawa materiałów. Czy chcemy budować dom z cegieł, silikatów, a może z bali? Istotna jest także kwestia pokrycia dachowego. Jeśli idzie o dachy, to do najpopularniejszych materiałów należą dachówka ceramiczna a także blachodachówka. Zależnie od grubości portfela oraz oczekiwań, jakie posiadamy względem dachu, powinno się zdecydować na któreś z nich.
Istotną kwestią jest także wybór pozostałych materiałów wykończeniowych, jak chociażby okien i drzwi. Najlepiej jest zainwestować w okna wysokiej klasy, o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, a przy tym dźwiękoszczelne.

Podobnie rzecz wygląda z drzwiami – fajnie jest kupić drzwi wysokiej klasy, antywłamaniowe i wytrzymałe, które dobrze zabezpieczą nasz dobytek.
Jak można zauważyć, pytań i dylematów dotyczących tworzonego domu jest mnóstwo. Jednakże jeśli chcemy, żeby nasz dom był rzeczywiście wymarzony, najlepiej się dobrze zastanowić i na nie odpowiedzieć.