W dzisiejszych czasach w sieci dostępnych jest tak wiele inspiracji dotyczących urządzania mieszkania, że nieraz trudno się zdecydować, jakie rozwiązanie najmocniej nas usatysfakcjonuje.

Jeśli chcemy przykładowo wyremontować lub urządzić sypialnię naszych marzeń, będziemy zmuszeni do podjęcia licznych decyzji zanim uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. Już na samym początku trzeba się uzbroić w cierpliwość i opanować sposób działania sztuki kompromisu, szczególnie jeśli przedsięwzięcie to zamierzamy realizować z drugą osobą.

Sypialnia

Autor: Mark Powell
Źródło: http://www.flickr.com

Co najważniejsze, trzeba wybrać jaki styl najbardziej do nas przemawia. Aktualnie można wskazać dwa główne trendy przebijające się na tle pozostałych. Pierwszy z nich to styl skandynawski, nawiązujący do typowo jasnych, delikatnych wnętrz o charakterze rustykalnym. Bazowym materiałem jest tutaj drewno, często nieimpregnowane, co podkreśla jego naturalność. Zasłony czy pościel dobierane są w jasnych odcieniach, tak aby nie przytłoczyć wnętrza.

Bardzo istotną rolę odgrywa tu rodzaj zastosowanego oświetlenia, którego podstawowym zadaniem jest stworzenie przytulnego klimatu naszej sypialni. Wynika to z faktu, iż styl skandynawski można określić dosyć surowym jeżeli chodzi o formę mebli czy kolorystykę, dlatego też odpowiednio dopasowane i zlokalizowane lampy mają łagodzić atmosferę w urządzonym tak pomieszczeniu.

Drugim, modnym aktualnie kierunkiem jest sypialnia w stylu eleganckim. Klasyka form, połyskujące meble i odważne połączenia kolorystyczne to jego definicja. Jest to nowoczesny i bardzo odważny sposób na urządzanie wnętrza sypialni.

Koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę na masę spraw, tak aby zbudowane przez nas wnętrze nie było zbyt przesycone. Rozstrzygającą rolę odgrywa tu kolorystyka, która w związku z tym, iż często korzysta z czerni, głębokiego fioletu czy granatu, musi bezwzględnie być zrównoważona przez jasne i delikatniejsze barwy.

stylowa sypialnia

Autor: adrigu
Źródło: http://www.flickr.com

Popularne są tu również wezgłowia, czyli specjalne panele (Systemy Pasywne – rekuperator wrocław) tapicerowane montowane na ścianie za łóżkiem, o które możemy się opierać (Home and Living). Dają one bardzo elegancki efekt i umożliwiają wypoczynek także w ciągu dnia, kiedy chcemy po prostu usiąść wygodnie i poczytać książkę.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na któryś z opisanych powyżej stylów, czy może sięgniemy po coś zupełnie innego, jedno jest oczywiste – czeka nas masa roboty i poszukiwań odpowiednich materiałów oraz mebli. Warto jednak mieć świadomość tego, iż efekt końcowy na pewno przyniesie nam wiele radości i satysfakcji!