Wszyscy, którzy są zmuszeni sami zadbać o ogrzanie swojego domu, są świadomi tego, jakie może to przynieść ze sobą komplikacje. Ważny będzie wówczas wybór właściwego kotła.
Jeśli mieszkamy w domu, który podpięty jest do miejskiej sieci ogrzewania, to jesteśmy szczęściarzami.

cement

Autor: Tubądzin
Źródło: Tubądzin
kotły

Autor: pds209
Źródło: http://www.flickr.com
Schron w centrum Wrocławia

Autor: Julo
Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wroclaw_bunkier_ulSlowianska.jpg&filetimestamp=20051025120442
Nie trzeba się martwić o zakup kotła czy cykliczny zakup paliwa do niego. Nieistotne czy będzie to brykiet, drewno albo ekogroszek — zawsze może być to trudność, ponieważ musimy złożyć zamówienie, uiścić jednorazowo znaczną sumę pieniędzy oraz co najgorsze — zrzucić to jakoś do piwnicy. Jeżeli nasze zamówienie wynosiło przykładowo 2 tony, to jest to niemal pół dnia pracy. Jednakże niestety znaczny procent domów wolnostojących w Polsce ma własny system ogrzewania — nawet te w aglomeracjach. Wówczas ważny jest wybór najlepszego pieca. Kotły kotły przemysłowe są różne. Przede wszystkim trzeba rozpracować ich parametry. Należy wziąć pod uwagę ilość pięter w naszym domu i metraż. Należy zapytać czy piec, który chcemy kupić, będzie umiał ogrzać taką powierzchnię. Istnieje możliwość, że będziemy musieli zamówić coś większego. Trzeba też zdecydować czy piec ma być stalowy czy żeliwny, przy czym musimy pamiętać, że te drugie są owszem bardziej wytrzymałe i będą służyć nam długo, ale są także o wiele kosztowniejsze. I na koniec powinniśmy podjąć decyzję, czym chcemy palić.

Warto wybrać paliwo ekologiczne z dwóch powodów. Po pierwsze nie chcemy zatruwać środowiska, a po drugie możliwe, że uda nam się dostać dotację na ekologiczny kocioł z gminy.