Słysząc słowo „sprzątaczka”, każda osoba od pierwszej chwili widzi przed oczami panią zamiatającą rano chodniki lub tez taką, która sprząta powierzchnie w biurach itp. Jednakże kiedy tylko słyszymy odmianę tego słowa: „sprzątacz”, pierwsze co myślimy to to, że to jakiś błąd w pisowni albo przejęzyczenie.

Myśli w ten sposób wbrew pozorom dość spora liczba ludzi, tymczasem samych sprzątaczy (a więc mężczyzn sprzątających), nie istnieje wcale aż tak mało, choć zwykle sprzątają oni innego typu powierzchnie aniżeli kobiety.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Jak to już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się z różnymi biurami, chodnikami naprzeciw naszego bloku, szkołami, szpitalami i dużo więcej. Co jednak robią ich odpowiednicy, czyli sprzątacze? A więc w tym zawodzie, tak jak jest w wielu innych, faceci – mimo równości płci – są kierowani zazwyczaj do tych cięższych robót, niż kobiety.

Kiedy już przestudiujesz ten artykuł, równie absorbująca będzie ta niezła strona (https://pmconsulting.com.pl/skill-matrix/), ponieważ zawiera pokrewne informacje na omawiany temat.

Mówiąc „cięższych” nie mówimy jednakże na temat stanu fizycznego, albowiem dziewczyny sprzątają dokładnie tak samo, jeśli nie nawet i ciężej niż mężczyźni, właśnie z powodu faktu, że są w większości o wiele słabsze fizycznie. Wykonują one dokładnie te same zadania co ich płeć przeciwna, chociaż sprzątacze – właśnie z powodu większej masy – są zwykle proszeni o wykonanie zadań bardziej związanych z siłą, takich jak odśnieżanie (chociaż niektóre kobiety też robią to konkretne zadanie), czy też usuwanie z powierzchni chodników lodu.

Omijając jednakże kwestie związane siłą, mężczyźni mogą wykonywać tą samą robotę co dziewczyny – istnieje ich jednak o wiele mniej, co także pokazuje, z jakiego powodu nie widujemy aż tylu mężczyzn na tym konkretnym stanowisku. Jest to zazwyczaj spowodowane faktem, że mężczyźni wybierają bardziej „męskie” zadanie, którym to najczęściej jest Wybór roboty na budowach.