W obecnych czasach coraz więcej mówi się o tym jak powinno się troszczyć się o środowisko naturalne oraz prawidłowe gospodarowanie odpadami. Gdy posiadamy działkę czy też ogród możemy samemu zadbać o wykorzystanie odpadów zielonych budując kompostowniki.

Nieduża część z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo korzyści przynosi posiadanie kompostownika na swojej działce. Rośliny czasami potrzebują czegoś, co pomoże im się rozwijać jak również dostarczy im potrzebnych składników. W tego typu przypadkach najczęściej sięgamy po nawozy tudzież inne środki do pielęgnowania roślin. Można jednak z nich zrezygnować jeżeli posiadamy własny kompost. Wszelkiego rodzaju odpady organiczne z kuchni albo ścinki roślin tudzież trawy można wykorzystać po raz kolejny, w postaci świetnej odżywki dla naszych krzewów i kwiatów.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź informację (https://warterpolymers.pl/) przedstawiającą analogiczny temat. Najprawdopodobniej ona również Cię zainteresuje.

Powinniśmy jednak wiedzieć które rośliny możemy wrzucać do kompostownika. Niektóre z nich mogą zawierać niekorzystne dla innych gatunków roślin substancje. W sklepach można nabyć wiele środków, które wspomagają proces tworzenia się kompostu, jednakże najkorzystniejszym sposobem na odpowiedniej jakości kompost będzie pozwolenie naturze na działanie.

kompostownik

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszym miejscem na utworzenie kompostownika będzie dobrze nasłonecznione miejsce w naszym ogródku. Dobrze, żeby było ono w oddalonym od pozostałej części działki miejscu, gdzie będzie można swobodnie przeprowadzać kompostowanie. Zwykle kompostownik przyjmuje formę skrzynki lub zabudowanego zagłębienia w ziemi.

Często też występuje w formie ozdobnej skrzyni, która świetnie komponuje się z resztą ogrodu. W miejscu kompostowania zachodzą naturalne procesy rozkładania się substancji, które muszą przebiegać w określonych warunkach. Niezwykle istotne jest więc zagwarantowanie ciągłego dostępu do tlenu, światła i odpowiedniego drenażu- kompostowników nie należy wykonywać na przykład na betonie albo na bruku. Ważne jest także, aby nie wrzucać do niego odpadków pochodzenia zwierzęcego, ponieważ możemy w taki sposób przyciągnąć na swoją działkę gryzonie.

Kompost to bardzo cenny produkt w każdym ogródku. Jeżeli chcemy cieszyć się wspaniałymi roślinami, które będą wspomagane tylko tym, co oferuje nam natura, wykonajmy kompostownik w swoim ogródku.