Do magazynowania powietrza pod ciśnieniem wykorzystuje się zasobniki sprężonego powietrza. Ich funkcją jest składowanie sprężonego powietrza w celu zapewnienia odpowiedniej jego ilości w czasie najwyższego zapotrzebowania a także równoważenie ciśnienia w sieci.

Takie zbiorniki powietrza Żegrze są nieodzownym elementem każdej instalacji o chwiejnym zapotrzebowaniu na powietrze .
lampa

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

Zbiorniki sprężonego powietrza posiadają postać pojemników pionowych albo poziomych. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub węglowej. Celem jak najskuteczniejszej ochrony przed korozją wykonuje się malowanie proszkowe albo ocynk. W skład instalacji zasobnika wchodzą między innymi zawór bezpieczeństwa, manometr, kulowy zawór spustowy. W obwodach sprężonego powietrza użytkuje się 2 typy zbiorników: główny i dodatkowy. Główny zbiornik sprężonego powietrza instaluje się przeważnie zaraz za sprężarką jak też chłodnicą finalną, a przed drenami oraz osuszaczem. Tenże zbiornik składuje powietrze, chłodzi powietrze a także tłumi pulsacje wywoływane przez sprężarkę. Pojemnik dodatkowy natomiast montuje się przy punkcie poboru sprężonego powietrza. Ma on za zadanie zminimalizować spadek naporu w sieci na wypadek zapotrzebowania na wielkie ilości powietrza pod naciskiem.
Zbiorniki ciśnieniowe zerknij tu przeznaczone do przemysłu spożywczego powinny wykonane być ze stali węglowej. Od środka pojemnik pokrywa się farbą atestowaną przez Państwowy Zakład Higieny.

Zbiornik wyprodukowany w edycji standardowej można na dodatek zabezpieczyć przed korozją powłoką cynku. Metodę monitoringu jak też zasady eksploatacji pojemników sprężonego powietrza definiuje Urząd Dozoru Technicznego.