Bez względu od finansowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, trzeba rozSądnie planować a także kontrolować własne wydatki. W jaki sposób możemy racjonalnie zarządzać naszymi domowymi finansami? Oto parę porad.

rynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com

Załóż notes bądź plik z kalkulacyjnym arkuszem, w którym notować będziesz wszelkie swoje wydatki. Notuj wszystkie pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca poświęć chwilę i sprawdź swoją listę. Możesz być zadziwiony, bowiem okaże się, że regularnie wydajesz niewielkie pieniądze na rzeczy, których absolutnie nie potrzebujesz.

Obecnie oceń spa kraków ten tekst, który jest bardzo ciekawy. Wykonaj to właśnie w tej chwili! Zobaczysz, że faktycznie należy to zrobić!

Dzięki wykluczeniu takich wydatków możesz zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali całego roku) całkiem spore sumy.

Kosztem stałym domowego gospodarstwa są wszelakie wydatki, które z rozmaitych względów zmuszony jesteś ponieść. Będą nimi na przykład: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki opłacać powinniśmy, rachunki za telefon czy też ogrzewanie. Kosztem stałym na pewno będzie także żywność – dobrze jest oszacować koszt posiłków spożywanych w domku oraz jedzenia „na mieście”. Jeżeli masz wóz, spróbuj obliczyć koszt spalanego paliwa w przeliczeniu na dany miesiąc a także zastanów się, czy będzie to w twoim przypadku koszt stały, czy może zmienny. Oszacowanie stałych kosztów umożliwi zdefiniowanie zapasu gotówki, jaką możemy zaoszczędzić każdego miesiąca jak też przeznaczyć na dowolny cel.

Zastanów się nad kartką papieru, z czego możesz zrezygnować czy też na co wydajesz najwięcej pieniążków – najłatwiej jest zacząć od pozycji, które pojawiają się często jak też bez jakich możesz spokojnie działać. Przykładem przemyślanej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, jakie w przeciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy.