Ludzie bez przerwy mają problemy z energią. Kopalniane surowce zaczynają się powoli kończyć, dlatego też coraz częściej sięga się po alternatywne źródła. Coraz większe znaczenie mają wodne elektrownie, wykorzystujące siłę spiętrzonej wody, dużo się również buduje elektrowni wiatrowych.

Lecz oba te źródła będą wymagać odpowiednich warunków, na przykład rzeki, na jakiej można postawić tamę, czy odpowiednio długo wiejących wiatrów. Naukowcy również coraz częściej patrzą w stronę słońca, które przecież daje życie na ziemi i posiada nieograniczone zasoby energii. Zaczynają się pojawiać nowe technologie które pozwalają nie tylko na dużo bardziej efektywne przetwarzanie energii słonecznej na prąd elektryczny, lecz także na jego gromadzenie. Bo w sumie największą bolączką nie będzie produkowanie prądu, ale magazynowanie go w takiej postaci aby się dało go później wykorzystać. Doskonale widać to na przykładzie energii słonecznej, słońce świeci przecież tylko przez kilka do kilkunastu godzin na dzień.

panele słoneczne

Autor: Solar Farm – Solar energy power plants
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie możliwości fotowoltaniki cały czas się zwiększają, szczególnie że zaczęły się pojawiać nowe techniki wiążące się z magazynowaniem prądu. Stosowane obecnie akumulatory fotowoltaiczne posiadają dużo lepsze wartości parametrów, niż tradycyjne akumulatory, głównie ze względu na charakterystykę ich działania. Takie akumulatory pracują dwuetapowo, w ciągu dnia są ładowane, a wieczorem i w nocy oddają zgromadzoną energię, ale najczęściej nie osiągają one całkowitego naładowania.

Tego typu nieduże systemy zaczynają być coraz częściej używane przez właścicieli domków jednorodzinnych. Słoneczne baterie można przykładowo położyć na dachu domu, a akumulatory (czytaj więcej akumulatory do wózków widłowych) wstawić do jakiegoś pomieszczenia, tego typu instalacja będzie doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego zasilania prądowego. Z powodu tego, że prąd jest gromadzony w baterii akumulatorowej, to nie będzie możliwości na wykorzystanie go bezpośrednio do zasilania urządzeń w domu, ale na przykład oświetlenie led na akumulator doskonale będzie się nadawało.