Okulary ochronne jest to konieczny element, który zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Są one potrzebne zarówno przy przeprowadzaniu cięższych robót jak i takich lżejszych, gdy w powietrzu wznosi się niezwykle wiele brudu, odrzutów oraz pyłków.

Wtedy mogą one stanowić poważne niebezpieczeństwo dla wzroku każdego człowieka.
praca przy mechanicznych substancjach albo praca w wysokich temperaturach także może stanowić zagrożenie. Obecnie wytwórcy proponują przeróżne odmiany okularów ochronnych, które mogą różnić się kształtem, modelem oraz wykonaniem. Każdy przemysł (cięcie plazmą) wymaga okularów ochronnych. Zakup okularów powinien przemyślany być pod względem ich przeznaczenia. Okulary, które przeznaczone są do zabezpieczenia przed pyłem, mieć będą bardzo zabudowany kształt, który dopasuje się do owalu twarzy. Jeżeli chodzi o okulary chroniące przed wysoką temperaturą, są one wykonywane z wytrwałych oraz odpornych na działanie wysokiej temperatury materiałów. Podobnie jak to jest z okularami zabezpieczającymi przed oparami chemicznych substancji albo rozbryzgami roztopionego metalu. Kiedy pracujemy w wysokich temperaturach okulary będą przylegające do skóry, aby zapobiec gromadzeniu się pary wodnej po stronie wewnętrznej.
przemysł

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Okulary ochronne konieczne do pracy w gospodarce mogłyby być bezbarwne zatem przezroczyste lub mogą mieć odpowiednie przyciemnienie. Soczewki trzeba dobrać zależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli jest konieczne spoglądanie przykładowo w jasny promień, ogień albo laser, będą wymagane okulary przyciemniane. Tak samo jeśli działamy na świeżym powietrzu, to przyciemnione soczewki będą zapewniać dobrą widoczność w dowolnych warunkach. Waga okularów ochronnych może nie wydawać się najważniejsza, lecz jest niezwykle znacząca.

Gdy pracujemy przez znaczny czas w okularach, wtedy ich duża waga może stać się bardzo męcząca. Według obserwacji wynika, że za ciężkie okulary zachęcają często pracowników do ich zdejmowania oraz pracy bez okularów, a to tworzy zagrożenie dla zdrowia pracownika.