Nie ma chyba domu czy obiektu, który aktualnie nie używałby energii elektrycznej. Jeżeli nawet nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej, to organizuje się innymi sposobami dostępność do prądu. Przeważnie są to różnego rodzaju generatory, zasilane na przykład gazem ziemnym albo olejem opałowym, lecz również często stosowane są również odnawialne źródła energii.

panele, słoneczne, energia

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Te ostatnie ostatnio stają się bardzo modne nawet w sytuacji, kiedy podłączenie do sieci elektrycznej istnieje. Przede wszystkim dlatego, że wytwarzając samodzielnie energię można znacznie zmniejszyć opłaty za prąd. Kolejną istotną przyczyną jest chronienie naszej planety. () Alternatywne źródła elektrycznej energii wykorzystują naturalne siły środowiska, na przykład słońce, wiatr, ciepło pompy ciepła stargard ziemi czy energię wody. Takie zasoby te w zasadzie się nie wyczerpują, a dodatkowo produkcja energii takimi sposobami jest ekologiczna. Nie tworzą się przy tym żadne szkodliwe substancje, a im częściej się będzie ich używać w naszych domach, tym mniejszą ilość prądu produkować będą musiały elektrownie, zanieczyszczając przy tym środowisko.

Jednym z częściej stosowanych w ostatnim czasie sposobów na uzyskanie prądu są panele fotowoltaiczne- więcej informacji dostępnych tutaj: przejdź na stronę. Jak pokazuje praktyka, nawet w naszej strefie klimatycznej bez problemów da się je zamontować i będą miały odpowiednią sprawność do tego, aby taka inwestycja była opłacalna. Panele te złożone są z ogniw przetwarzających energię słońca na prąd, a także urządzeń dodatkowych do przetwarzania i magazynowania tak otrzymanej energii.

panele, dach,

Autor: Bromford
Źródło: http://www.flickr.com
Ilość wytwarzanego w taki sposób prądu jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim istotne jest odpowiednie ustawienie paneli w stronę słońca, największy poziom sprawności otrzymuje się, jeżeli skieruje się je na południe. Największą sprawność otrzymuje się rzecz jasna w ciepłe, słoneczne miesiące, zimą ich sprawność bardzo maleje, ale nie tak bardzo, żeby nie dawały żadnych rezultatów. Jak pokazują różne analizy, koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne powinny się zwrócić w okresie 10 lat, tak więc ich montaż rzeczywiście się opłaca.