Osoby, które chcą niedługo rozpocząć budowę swego domu, z pewnością mogą spotkać się z potrzebą dokonania wyboru między kilkoma różnymi podobnego typu rozwiązaniami.

Nawet tak nieskomplikowany materiał konstrukcyjny, jaki od wielu lat służy do wznoszenia ścian, ma aktualnie dużo różnych rodzajów.
Dla przykładu cegły przecież nie muszą być produkowane w kształcie kostki. To mogą być również produkty w formie klina, fragmentu okręgu czy kształtki. Wytworzone są z gliny, wapna i piasku. Jeśli ponadto zastosuje się cement, to wyprodukowane zostaną bloczki betonowe. Każda cegła swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i na wpływy pogodowe uzyskuje w czasie procesu suszenia, palenia albo naparzania przy wykorzystaniu pary wodnej. Cegły (cegła izolacyjna ogniotrwała) produkuje się o różnorodnych wymiarach, w których stosunek grubości do szerokości oraz rozciągłości równa się najczęściej 1:2:4. Najsolidniejasza strona równoległościanu określana jest główką; wąska, długa powierzchnia to wozówka, natomiast największa to podstawa.
W budownictwie najczęściej stosuje się następujące rodzaje tego surowca:
– konstrukcyjna pełna: wykorzystuje się ją do budowania wierzchnich i wewnętrznych murów budowlanych, osłonowych oraz ścian działowych, a również do konstruowania ław fundamentowych, pilastrów czy słupów,
Łazienka w rozmiarze XS

Autor: KOŁO
Źródło: KOŁO
– dziurawki: stosuje się je do wykonywania ścianek działowych i stropów, wypełniających oraz ścian budowli o małej wysokości,

– kratówka: stosuje się je do konstrukcji murów zewnętrznych oraz wewnętrznych,
– kominówki: wykorzystywane bywają do konstrukcji kominów przemysłowych. Posiadają kształt wycinka poprzecznego pierścienia. Takie cegły cechują się znaczną mrozoodpornością.