Wilgotność na właściwym poziomie w domu, jest to bardzo ważna sprawa. To od niej w niezwykle dużej mierze jest uwarunkowane nasze samopoczucie. Za wysoka wilgotność prowadzić może do chorób górnych dróg oddechowych.

image - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Może także prowadzić do bólu głowy oraz rozdrażnienia.
Jeżeli znaczna wilgoć będzie się utrzymywać długi czas, w takiej sytuacji może pojawić się na ścianach grzyb. Usunięcie grzyba ze ścian nie jest sprawą łatwą. Najlepiej jest dla ludzi, lecz również dla biblioteczki z książkami, sprzętu komputerowego czy mebli, gdy wilgotność utrzymuje się w ramach od 40 do 60%. Miejsca podatne szczególnie na wilgoć to te miejsca, w których są jakieś problemy z wentylacją. Są to więc łazienki i miejsca, gdzie suszymy pranie. Wilgotność powietrza możemy zmierzyć urządzeniem pod nazwą higrometr. Najprostszy model, to koszt paru złotych. Narzędzie z zegarem kosztuje kilkanaście złotych. Niezwykle znaczącą kwestią przy wyborze urządzenia takiego jak osuszacz domowy jest jego wydajność. Wartość tę znaleźć powinniśmy na każdym modelu tego typu osuszacza. Jest ona wyrażona w litrach na dobę lub godzinę. Dla niewielkich lokali będzie wystarczający osuszacz o wydajności 10 l na 24 godziny.
płytki ceramiczne

Autor: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Cegła

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszacze dzielimy na kondensacyjne oraz absorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne, są to sprzęty w najwyższym stopniu popularne. Najwyższą wydajność te urządzenia otrzymują w pomieszczeniach, w jakich temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza i wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%. W takich urządzeniach wentylator zasysa powietrze, które jest chłodzone i skraplane w parowniku. Powstająca w taki sposób woda trafia do zbiornika. W następnej kolejności osuszone powietrze dociera na nagrzewnicę oraz wydostaje się z osuszacza.

Osuszacze adsorpcyjne są polecane w sytuacjach, gdy musimy osuszyć chłodne pomieszczenia. W środku takiego narzędzia (zobacz wpust pryzmatyczny) znajduje się rotor z wieloma kanalikami, w których znajdziemy substancje silnie higroskopijne zatem żel silikonowy albo chlorek litu.