Wymóg stopniowania ochronników przeciwprzepięciowych w instalacji elektrycznej wymusza zastosowanie ochronników odmiennych klas. Istnieją trzy grupy ochronników zabezpieczających przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą wystąpić w sieci zasilającej gmach. Kupując właściwy ogranicznik przepięć należy uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy między kablem fazowym i neutralnym. Ważny jest układ sieci, także wytrzymałość udarowa powiązana z udarami prądowymi, jakie pochodzą od uderzenia piorunu.

słup wysokiego napięcia

Autor: zeevveez
Źródło: http://www.flickr.com
Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bezpiecznie przejmie falę przepięciową i odprowadzi prąd przepięciowy do uziemienia, a nie do instalacji – zajrzyj pod ten adres. Zabezpieczy nie tylko przed przepięciami podczas burzy, ale również łączeniowymi, które występują w sieci zasilającej. Atutem stosowania ochronników jest ścisła budowa (produkcja kompozytów) i prostota montażu. W rozdzielnicy zajmują niedużą ilość miejsca, co w wypadku domów jednorodzinnych ma istotne znaczenie.

Ważny jest także fakt, że stosowanie tego wyrobu nie ma limitów, co do prowadzenia stosownych dystanse między poszczególnymi poziomami – przejdź do strony z ogranicznikami przepięć. Wszelkie walory, oraz parametry techniczne sprawiają, że ochronnik jest bardzo dobrym przyrządem określonym do budownictwa jedno i wielorodzinnego. Wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa polega na skonstruowaniu spojenia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych osłonek kabli, metalowych przewodów wchodzących do budynku, specjalnych połączeń wyrównawczych i uziomu z zasadniczą szyną ekwipotencjalną.

W celu ochrony narzędzi elektrycznych wrażliwych na przepięcia wywołane uderzeniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna okaże się pewna, jeżeli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskaźniki defektu, jakie będą sygnalizować niezbędność zamiany ochronnika. Ograniczniki muszą być poddawane okresowej kontroli chociaż raz w roku, natomiast pomocnicze sprawdzenie należy wykonać po wystąpieniu uderzenia piorunu w obiekt. Wybór i realizacja części ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej trzeba powierzyć specjaliście.