W tej chwili, polski przemysł górniczy nadzwyczaj dynamicznie się rozwija, natomiast wydobywane kopaliny znajdują bogate zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.
Dowodów potwierdzających ową tezę nie brakuje.

poddasze

Autor: TraumTeufel666
Źródło: http://www.flickr.com
dom - rzut

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

Aby się o tym przekonać wystarczy rzucić okiem na współczesne budownictwo (apartamenty na sprzedaż rewal) bądź – choć wydaje się to mało prawdopodobne – rolnictwo. Jedno z najistotniejszych, a zarazem największych wyzwań przed jakimi stają hodowcy upraw to bez wątpienia zakwaszenie gleb. W kwaśnym środowisku bowiem roślinom jest znacznie trudniej pobrać składniki mineralne potrzebne do wzrostu. Poza tym, w ziemi o kwaśnym pH rozpuszcza się więcej metali ciężkich, co rzecz jasna niekorzystnie wpływa na zebrane później plony. Powstaje zatem pytanie: jak temu zapobiec? Wapnowanie ziemi stanowi idealne rozwiązanie owego problemu. Ten prosty zabieg pozwala poprawić strukturę gleby. Najlepiej przeprowadzać go późnym latem bądź jesienią. Należy pamiętać żeby wstrzymać się wówczas z sadzeniem nowych roślin i zaczekać około kilku tygodni. Wapno zwane też palonym bądź budowlanym uzyskuje się w procesie prażenia kamienia wapiennego. Stosuje się je na glebach ciężkich, na średnich dobrze sprawdza się wapno tlenkowo-magnezowe.

Natomiast, wapno węglanowo-magnezowe nie tylko zwiększa żyzność gleby, ale także podnosi poziom tłuszczu w nasionach roślin oleistych i strączkowych, takich jak przykładowo: bób, ciecierzyca, fasola wielokwiatowa, groch, soczewica jadalna, itd.