Jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów dachów są dachy spadziste. Posiadają one mnóstwo zalet i bardzo dobrze sprawdzają się w prawie każdym budynku. Dobrze sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki spadkowi nie będą potrzebować zbyt dużej szczelności między elementami pokrycia, dzięki czemu nie wymagają równocześnie materiałów najwyższej jakości. Nie są jednak pozbawione od wad – koszt wykonania dachu spadzistego jest znacznie większy niż wersji płaskiej, poza tym są duże kłopoty z postawieniem konstrukcji, jeżeli dach jest bardziej skomplikowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnim czasie do łask wracają dachy płaskie, dające projektantom i architektom całkowicie nowe możliwości. Wynika to z faktu, że opracowano nowe techniki stawiania, gwarantujące w zasadzie pełną szczelność budowanego dachu. Przed laty bywało z tym różnie – nawet dokładny montaż sprawiał, że niekiedy dach zielony dachy za kilka lat zaczynał przeciekać, co wiązało się z dość kosztownym i zawsze niewygodnym remontem. Dlatego też wielu ludzi bardzo się zraziło do tego typu dachów i zyskały one nie najlepszą renomę.

Źródło: styro-papa.pl

Rewolucją w konstrukcjach płaskich dachów stało się dopracowanie metody pap termozgrzewalnych. Przy takim rozwiązaniu dachy kładzie się z gotowych elementów, które mają postać płyt ze styropianu pokrytych warstwą papy. Połączenia zalewa się płynnym, gorącym lepikiem, dzięki czemu robi się solidna, odporna na działanie warunków atmosferycznych i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Położona w ten sposób papa na styropianie gwarantuje duży poziom szczelności, a dolna styropianowa warstwa stanowi izolację termiczną – przez to także od góry budynek będzie odpowiednio chroniony przed zimnem – czytaj więcej. Ponieważ jednak na wszystkich dachach trzeba wykończyć boki, obudować kominy czy inne konstrukcyjne elementy, to niezbędne będą dodatkowe elementy zrobione w taki sam sposób. Zaliczyć do nich można na przykład kliny dachowe, które służą do otrzymania łagodnych przejść pomiędzy różnymi powierzchniami, mają one wygląd styropianowych klinów z wierzchnią częścią z papy.