Ma on dużo zalet porównując go z wersją płaską. Po pierwsze znacznie lepiej odprowadza on wodę i śnieg, co w naszym klimacie ma spore znaczenie. Oprócz tego można go wykonać z tańszych materiałów, przykładowo takich jak dachówka albo blacha, gdyż nie musi być bardzo duża szczelność pomiędzy poszczególnymi elementami.

Kolektory Schüco linii Premium w Rezydencji Zawady w Wilanowie

Autor: SEI Energy
Źródło: SEI Energy
Do niedawna z dachami płaskimi były duże problemy, gdyż psuły się systemy odprowadzające deszcz i izolacje. Wymyślenie nowoczesnych termokurczliwych pap spowodowało, że płaskie dachy stały się interesującym wyborem dla chętnych na dom (przeczytaj). Zwiększająca się ilość architektów dołożyła takie bryły budynków do swoich katalogów, także klienci się zaczęli przekonywać do budowli z płaskimi dachami. Obecnie główna wada, czyli problemy z izolowaniem, została już rozwiązana, i pod względem funkcjonalności domy z dachami płaskimi w niczym nie powinny ustępować domom z dachami skośnymi.

Sposób budowania dachu płaskiego mocno różni się od typowych dachów skośnych. Przede wszystkim nie używa się przy budowie elementów drewnianych, dach blachodachówka bratex jest kładziony zaraz na ostatnim stropie. Bardzo istotne jest zapewnienie należytego odpływu wody, w najnowszych technologiach stosuje się specjalne układy grzewcze, zapobiegające zamarzaniu wody. Zewnętrzna warstwa wykonana jest z bardzo dobrze izolującej papy, którą klei się na gorąco. Wszystkie wystające elementy, takie jak kominy czy nadbudówki również powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Niezwykle przydatne przy pracach montażowych są kliny dachowe. Wykonuje się je przeważnie ze styropianu pokrytego papą, a ich podstawowym zadaniem jest wyrównanie przejścia pomiędzy krzyżującymi się powierzchniami. Dzięki ich użyciu nie będzie trzeba mocno zaginać kładzionej papy, dzięki czemu jest ona znacznie wytrzymalsza. Izokliny oferowane są w paru standardowych wymiarach, ale w większości firm można bez problemu kupić własne wymiary.