Energia ze słońca nagromadza się w ziemi, w wodach gruntowych jak również w powietrzu. Współcześnie możemy ją eksploatować przy pomocy tak zwanej pompy ciepła i przez cały rok użytkować ją do grzania i podgrzewania wody. Wykorzystanie pompy ciepła wcale nie wymaga użycia komina.

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Wzmiankowana pompa wykorzystuje w znacznej mierze odnawialne źródła energii oraz nie powoduje żadnej emisji toksycznych substancji. Trzeba pamiętać, że pompy ciepła eksploatują niedużą wielkość energii elektrycznej (ok. 25 % mocy pompy). Oznacza to, iż 75% łącznego zapotrzebowania na energię pokrywa energia otrzymana bezpłatnie ze środowiska .

Rosnące koszty energii i coraz większe obciążenie przyrody przynoszą czytelny znak: czas najwyższy by zacząć myśleć o opcjonalnych metodach uzyskiwania energii. Energia odnawialna jest energią przyszłości, natomiast pompy ciepła są świetnym wyjściem by efektywnie stosować tę bezpłatną energię (więcej na temat: zainstalowanie pompy ciepła). W ów sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, lecz dodatkowo chronić środowisko naturalne.

W sprzedaży znajdują się przyrządy, użytkujące energię tak z powietrza, z gruntu jak też z wody gruntowej, w związku z tym podejście możemy dopasować do własnych oczekiwań, wymogów jak również do wymogów w których ma wykonywać pracę pompa ciepła. W handlu dostępne są pompy ciepła określone do niewielkich domostw jednorodzinnych jak też do obiektów fabrycznych, tak do budynków nowo budowanych jak też obiektów modernizowanych.

Pompy ciepła to przyrządy działające na podobnej zasadzie jak chłodziarka czy klimatyzator. Ich zamysłem nie jest jednakże odjęcie ciepła od warzyw bądź jogurtów schowanych w chłodziarce, lecz dostarczenie ciepła, zatem to, co chłodziarka czyni na wymienniku ulokowanym z tyłu obudowy (artykuł na tu ). W wielkim skrócie, pompa ciepła biorąc 1 kWh prądu elektrycznego bierze z otoczenia 1-4 kWh gorąca, a potem w całkowitej liczbie 2-5 kWh oddaje to ciepło do otoczenia. Pompa(zobacz odwierty dolne źródło Śląskie) ciepła dostarcza więcej ciepła, niż zużywa energii i z tej przyczyny jest tania w eksploatacji (mówi się, że ma współczynnik wydajności rzędu 2-5). Stąd uważa się, iż podobne pompy ciepła są odnawialnym źródłem prądu (znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpią ze środowiska ).