Gdybyśmy porównali dom do ciała ludzkiego, to moglibyśmy śmiało stwierdzić, że instalacje techniczne budynków są niczym żyły. Istota ludzka nie może obejść się bez krwi pompowanej przez mięsień sercowy, a i supernowoczesne mieszkanie bez głównych mediów z pewnością w dzisiejszych czasach świeciłoby pustkami. Współcześnie jesteśmy niemal uzależnieni od prądu, a i chwilowy brak wody może skutecznie zdezorganizować życie całej wsi.

instalacja pompy ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Być może raz na jakiś czas zastanawiamy się, w jaki sposób nasi przodkowie żyli bez najzwyklejszej żarówki i prawdopodobnie za 100 albo 200 lat nasi spadkobiercy będą zadawać podobne pytania. Postępu technologicznego zatrzymać niepodobna, zatem co teraz jest innowacyjnym rozwiązaniem, niebawem będzie przeżytkiem – (poznaj szczegóły).

Elektryfikacja jest łączona nade wszystko z latami powojennymi, ponieważ wtedy na masową skalę doprowadzano energię elektryczną do domów zlokalizowanych na obszarach wiejskich.

Czy ten artykuł Ci się spodobał? Jeśli tak, to aby zdobyć podobne dane na podnoszony temat, spójrz na informacje, one z pewnością także przyciągną Twój wzrok.

Jednakże warto mieć świadomość, że pierwsze instalacje elektryczne budowano o wiele wcześniej. Oczywiście cały czas zmieniały się technologie, a przy tym w znacznym stopniu wzrosła liczba najróżniejszych odbiorników energii, zatem konstrukcja z początku zeszłego stulecia dziś za pewne nie wytrzymałaby tak dużego obciążenia. () Z kolei jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku w niektórych małych miejscowościach korzystano przeważnie ze studni i o wodociągach można było tylko pomarzyć, a teraz ze świecą szukać domostwa bez bieżącej wody. Wykaz najważniejszych instalacji kończy centralne ogrzewanie, choć równocześnie zauważmy, że niejeden mężczyzna po dwudziestce pamięta jeszcze ogień żarzący się pod blachą.

kamienice

Autor: Ciszewski PR
Źródło: Ciszewski PR
Początek XXI wieku rozpoczął kompletnie nowy rozdział. Z jednej strony już niemalże każdy mieszkaniec miał stacjonarny telefon, a po drugie osiemnastolatkowie już prosili swoich ojczymów o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowocześniejsze instalacje techniczne budynków to dzisiaj systemy zakładane w tzw. inteligentnych domach. O odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach dbają skomplikowane zespoły, które załączają ogrzewanie, gdy na dworze robi się chłodno i które uruchamiają klimatyzację podczas wielkich upałów. Choć w inteligentnym domu żyje się wygodnie, to jednak regularnie trzeba istniejące systemy poddawać przeglądom, a awaria jednej małej części jest w stanie na dobre unieruchomić daną instalację.