Gdybyśmy porównali dom do ciała ludzkiego, to moglibyśmy śmiało stwierdzić, że instalacje techniczne budynków są niczym żyły. Istota ludzka nie może obejść się bez krwi pompowanej przez mięsień sercowy, a i supernowoczesne mieszkanie bez głównych mediów z pewnością w dzisiejszych czasach świeciłoby pustkami. Współcześnie jesteśmy niemal uzależnieni od prądu, a i chwilowy brak wody może skutecznie zdezorganizować życie całej wsi.
Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Być może raz na jakiś czas zastanawiamy się, w jaki sposób nasi przodkowie żyli bez najzwyklejszej żarówki i prawdopodobnie za 100 albo 200 lat nasi spadkobiercy będą zadawać podobne pytania. Postępu technologicznego zatrzymać niepodobna, zatem co teraz jest innowacyjnym rozwiązaniem, niebawem będzie przeżytkiem – (poznaj szczegóły).
Elektryfikacja jest łączona nade wszystko z latami powojennymi, ponieważ wtedy na masową skalę doprowadzano energię elektryczną do domów zlokalizowanych na obszarach wiejskich. Jednakże warto mieć świadomość, że pierwsze instalacje elektryczne budowano o wiele wcześniej. Oczywiście cały czas zmieniały się technologie, a przy tym w znacznym stopniu wzrosła liczba najróżniejszych odbiorników energii, zatem konstrukcja z początku zeszłego stulecia dziś za pewne nie wytrzymałaby tak dużego obciążenia. () Z kolei jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku w niektórych małych miejscowościach korzystano przeważnie ze studni i o wodociągach można było tylko pomarzyć, a teraz ze świecą szukać domostwa bez bieżącej wody. Wykaz najważniejszych instalacji kończy centralne ogrzewanie, choć równocześnie zauważmy, że niejeden mężczyzna po dwudziestce pamięta jeszcze ogień żarzący się pod blachą.
Autor: Ciszewski PR
Źródło: Ciszewski PR
Początek XXI wieku rozpoczął kompletnie nowy rozdział. Z jednej strony już niemalże każdy mieszkaniec miał stacjonarny telefon, a po drugie osiemnastolatkowie już prosili swoich ojczymów o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowocześniejsze instalacje techniczne budynków to dzisiaj systemy zakładane w tzw. inteligentnych domach. O odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach dbają skomplikowane zespoły, które załączają ogrzewanie, gdy na
maty stanowiskowe dworze robi się chłodno i które uruchamiają klimatyzację podczas wielkich upałów. Choć w inteligentnym domu żyje się wygodnie, to jednak regularnie trzeba istniejące systemy poddawać przeglądom, a awaria jednej małej części jest w stanie na dobre unieruchomić daną instalację.