Najzupełniej nie jestem w stanie zrozumieć tych ludzi, którzy przykładowo wyrzucają papierki na trawę. Zdaję sobie sprawę, że w polskich miastach nietrudno dostrzec deficyt wszelkiej maści koszy na śmieci, lecz prawda jest taka, iż tak czy siak nie możemy myśleć, że to w jakimś stopniu sprawia, iż możemy dostać rozgrzeszenie.

środowisko

Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba bardzo dbać o naturę, bo jeżeli o tym zapomnimy, w automatyczny sposób walnie przyczyniamy się do postępującej degradacji środowiska naturalnego. Nigdy nie należy myśleć, iż to coś w porządku!

I właśnie dlatego trzeba bardziej lobbować za tym, aby stawiano o wiele więcej koszy na odpady. Również godne uwagi są pojemniki do segregacji – w końcu śmieci producent worków na śmieci w żadnym razie nie mogą nie być umiejętnie segregowane. Gdy pracowałem w Szwecji, doszedłem do wniosku, iż tak naprawdę Skandynawia to region, który pod naprawdę wieloma kwestiami jest niezwykłym miejscem. Przecież prawda jest taka, że w Skandynawii bardzo dobrze radzą sobie z segregacją odpadów. Myślę, iż Polska nie jest w żaden sposób gorsza. Jeżeli tylko będziemy chcieli, pewnie dostrzeżemy sporo zmian na plus.

Warto także wiedzieć, iż nigdy czymś OK nie jest to, aby myśleć, że typowe kosze kuchenne nie odgrywają znacznej roli! W końcu musimy posiadać trzy kosze – dzięki właśnie temu będziemy mogli skuteczniej zarządzać odpadami. Kiedy właśnie byłem u Skandynawów, korzystałem z aż trzech koszy – to ma sens! Przecież chcemy dbać o naturę, więc zacznijmy zmiany od siebie. Zasadniczo świadomość ekologiczna wśród Polaków jest coraz lepsza, być może nie jest perfekcyjnie, ale nie jest tak beznadziejnie.

Chciałbym także zachęcić do tego by w żadnym razie nie wyrzucać do śmieci baterii, itp. Takie rzeczy powoli się utylizują, co na pewno nie jest bez znaczenia. Oczywiście nie jestem naiwniakiem, a więc bardzo dobrze rozumiem, że w żadnym razie nie będzie perfekcyjnie z segregacją śmieci, ogólnie z naturą, lecz z pewnością jak najbardziej można jakoś pomóc środowisku naturalnemu. Marzę o tym, aby przynajmniej nasze ulice były bardzo czyste. Czy to wielkie pragnienie? W końcu zapewne nie jestem odosobniony w tej kwestii. Mam przynajmniej taką nadzieję.