Po całej masie prac, gdy podłogi są już położone, a ściany pomalowane nadchodzi czas na zamontowanie listew przypodłogowych. Tak właściwie sposobów na montaż jest parę, dobrze jest poznać takie bardziej niezawodne.

Listwy przypodłogowe

Autor: Classen
Źródło: Classen
Listwy podłogowe są niezastąpionym sposobem połączenia podłogi ze ścianą. Łatwo zakrywają dylatacje, jak i wszystkie remontowe niedoskonałości. A tak właściwie o takie szczeliny na styku dwóch płaszczyzn naprawdę łatwo. Pozwalają w związku z tym w estetyczny oraz nieinwazyjny sposób ukryć kable, a przy tym zaznaczają styl oraz charakter wnętrza. Najbardziej popularne są listwy zrobione z płyty MDF, jak również klejonki sosnowej, która powleczona jest folią dekoracyjną lub naturalnym fornirem. Najczęściej wykorzystywane są również listwy wykończone białą okleiną, którą można zamalować na jaki chcemy kolor, a później przemalowywać jeszcze parę razy jeżeli chcemy zmienić kolor.

Listwy najkorzystniej położyć od razu po zakończeniu malowania i układania podłogi. Najpopularniejszy sposób montażu polega na przymocowaniu listew do ściany przy pomocy kleju do montażu lub silikonu. Choć rozwiązanie to jest niezbyt drogie, to jest niestety mało praktyczne na przyszłość. Przy bardziej znacznym remoncie listwy trzeba będzie oderwać, ryzykując, iż je uszkodzimy, więc całą montażową pracę będziemy musieli wykonać od początku. Żeby ułatwić sobie zadanie, dobrze przygotować sobie gotowy system montażu listew. Przez to nie tylko w odpowiedni sposób założymy je po raz pierwszy, lecz w razie potrzeby sprawnie zdemontujemy przed kolejnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli. Jak zdecydujemy się na skorzystanie z systemu do montażu, pracę możemy zacząć, tak samo jak w przypadku klejenia ich, od dopasowania ich do ścian i równego przycięcia.

Należy pamiętać, żeby na końcach pozostawić kilka wolnych milimetrów dla narożników. Następnie klamry powinniśmy przytwierdzić do ściany, zachowując między nimi 40-50 centymetrów odstępu. Odnośnie nierównych ścian musimy rozlokować je trochę gęściej. Do zamontowania trzeba wykorzystać wkręty oraz kołki drewniane rozporowe. Powinno się w ten sposób robić ze względu na typ systemu montażu. Po wykonaniu tej części prac można wzdłuż ściany poprowadzić przewody, jakie mają być ukryte za listwami. Podobnie pracę powinniśmy wykonać przy montowaniu innych tego rodzaju elementów, jak ościeżnice ().