Salon i żyrandol to tradycyjne połączenie. Również lampy mogą zmienić aranżację mieszkań. Jak wiadomo, żyrandole to oprawy stosowane do oświetlenia globalnego.

lampa wisząca

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Wieszane bywają częstokroć pośrodku salonu, tuż pod sufitem. Żyrandole to dobry pomysł przede wszystkim dlatego, iż są ponadczasowe, zaś zmieniają się wyłącznie ich kształty. Żyrandole są naprawdę różnorodne, spotkać można przykładowo żyrandole z wentylatorem (wejdź tu).

Zobacz, co ma praktyczna strona, którą przeglądasz. Informacje, które są na niej umieszczone, będą jak najbardziej wartościowe – kliknij więc tutaj!

Ciągle chętnie w pokoju dziennym stosuje się tradycyjne wieloramienne, jednak bardzo modne są też ich odmiany współczesne, jakich walorem są proste skrzydła zrobione ze stali. Popularne są również lampy sufitowe kryształowe (wejdź tu).

Z salonem wyekwipowanym w kierunku fusion doskonale skomponują się plafony kryształowe nowoczesne (wejdź tu), a również stworzone z nietypowych dla nich materiałów: kolorowego szkła lub syntetyku, a nawet nadmuchiwanego kauczuku. Atrakcyjne formy otwierają interesujące możliwości aranżacyjne, np. modne dzisiaj żyrandole z kryształków bądź szkła weneckiego zawiesza się nie wyłącznie w salonie, ale również przykładowo w łazience.

Gdy mamy niski salon, to do jego oświetlenia miast żyrandola warto zastosować współczesne oprawy, jakich postać łączy w sobie cechy żyrandola i plafonu. Można powiedzieć, że to plafon z ramionami. Tego wariantu oprawa składa się z podstawy (kolistej bądź kwadratowej), z jakiej wychodzą mnogie ramiona. W podobnym oświetleniu tak samo istotne jak oprawa są przeważnie zauważalne źródła światła. Główną konkurencją dla żyrandoli w pokoju dziennym są z kolei plafoniery, to znaczy podwieszone pod sufitem, przepuszczające światło lampiony. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że aranżacja mieszkań uzupełniona plafonierami przynosi olśniewający wynik. To imponujący sposób na oświetlenie sypialni oraz salonów.

kryształowa lampa

Autor: Luna sin estrellas
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli zaś myślisz o efektownym oświetleniu stołu, to powinieneś postawić na lampy zwisające. Mają one na ogół tylko jedno źródło światła osłonięte kloszem wycelowanym w dół. O ile klosz jest nieprzezroczysty zapewnia światło kierunkowe, natomiast jeżeli jest prześwitujący wnętrze zyskuje oświetlenie rozproszone. Dalej trendy są abażury inspirowane tradycyjnymi wzorami o układzie przewróconej misy, oraz lampy o dualnych kloszach ze szkła matowego oraz przeźroczystego.