Nieznane terminy, pojęcia i definicje zjawiają się w naszym życiu a później o nich zapominamy. Niektórym należy poświęcić uwagę, pozostałe nie są mało ważne, po prostu pojawiają się tylko na moment, więc błyskawicznie o nich zapominamy. Jednakże nawet te „krótkie” pojęcia powinniśmy dokładnie poznać, aby zaplanowane zadanie, jak najsprawniej wykonać. Nie obejdzie się w tym momencie bez dokładnego poznania tematu, jego właściwości, wszystkich najważniejszych wytycznych.

Często to właśnie przy budowaniu domu jesteśmy wystawieni na poznawanie mnóstwa nowych terminów, zagadnień i zależności. Aż dziw bierze, iż tak mało znaliśmy – takie mogą pojawić się w głowie myśli, gdy każdy dzień zapewnia nowe pojęcia.

Jeżeli czytany tekst kompletnie Cię wciągnął, to kliknij na odmienny polecany artykuł (http://ehsbiznespartner.pl/obsluga-inwestycji/), który też zawiera podobne dane na omawiany temat.

W tym artykule warto skupić się na dwóch bardzo ciekawych, aczkolwiek mało znanych zagadnieniach, jak badanie zagęszczenia gruntu i odwierty geotechniczne. Badanie gruntu pomoże Ci określić czy wbudowane gruntu jest zgodne z ustaleniami projektowymi. Najczęściej dokonuje się określenia warstwy podłoża drogowego, a także fundamentów, chodników.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Warto dokonać tego zabiegu, ponieważ dzięki temu określisz, czy projektowe ustalenia są dokładne z rzeczywistym wbudowaniem gruntu (z pomocą przyjdzie Ci ). Jeśli nie, możesz zawsze dogęścić grunt albo wykonać odpowiednie rozwiązania zastępcze, na przykład stabilizację. Co ważne, brak takiej kontroli to niebezpieczeństwo, iż spotkają Cie straty, które jest w stanie wywołać na przykład osiadający grunt. Równie konieczne są badania geotechniczne, szczególnie, gdy organizowane jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik dzięki temu jest w stanie zdefiniować jaki jest poziom wody gruntowej, jednocześnie wystawić ocenę, jakie są wahania aktualnego poziomu. te badanie najlepiej się sprawdzają, gdy jesteśmy w stanie określić położenie i zarys przyszłej nieruchomości. W tego typu okoliczności geotechnik dokładnie wie, w jakich miejscach powinniśmy dokonać odwiertów (zobacz też: badanie vss).

Niekiedy jest tak, iż działka jest tak duża, że nie jest wiadome, gdzie właściwie stanie dom. W tego typu okoliczności konieczne jest zrobienie większej ilości odwiertów, tak więc zapłacimy więcej za ten zabieg. Pomimo tego, powinniśmy tego dokonać, gdyż wtedy prościej będzie nam podjąć decyzję, co dalej. Może tak się zdarzyć, że w jednym z obszarów fundamentowanie budynku będzie łatwiejsze, w drugim trudniejsze.