Szkło hartowane powstaje w wyniku procesu opierającego się na termicznej specjalnej obróbce szkła płaskiego. W czasie przeprowadzania takiej czynności tafla szkła jest ogrzewana do temperatury przekraczającej 600st. C.

Następnie dochodzi do szybkiego ochłodzenia go za pomocą zimnego powietrza. Takie połączenie powoduje, że powstaje w ten czas układ wewnętrzny, który doprowadza do zmian cech szkła.

szkło-drzwi

Szkło hartowane dzięki takiemu procesowi staje się o wiele bardziej odporne na różnorodne zagrożenia fizyczne. Oprócz tego, jeśli dojdzie już do jego potłuczenia kawałki będą miały tępo zakończone krawędzie, stąd też ryzyko pocięcia się zdecydowanie maleje. Mimo wszystko niezwykle trudno je uszkodzić także w razie uderzenia lub upadku.

Odporność szkła hartowanego jest niemalże czterokrotnie większa aniżeli tego, normalnego szkła. Nie możemy zapominać również, że dobrze znosi ono rozmaite naprężenia termiczne jak również niespodziewane oraz szybkie zmiany temperatury. Szkło hartowane ma dziś wiele godnych uwagi zastosowań. Z niego często wykonana jest na przykład szyba do drzwi mieszcząca się w bardzo nowoczesnych firmach. Można je spotkać również na fasadach budynków oraz balustradach. Często spotykane staje się ono również w nowoczesnych technologiach przeszkleń elementów dachowych oraz ogrodów zimowych.

użycie-szkła

Szkło hartowane wyszło już daleko poza obszar budownictwa. Może o tym świadczyć fakt, iż jest ono stałym elementem budowy urządzeń gospodarstwa domowego, w szczególności możemy je zauważyć w chłodziarkach, kuchenkach a także piekarnikach. Dla bezpieczeństwa ze szkła hartowanego wykonane są niemalże wszystkie okna, które znajdują się w środkach komunikacji publicznej. Pociągi, autobusy jak i tramwaje, jeżeli posiadają takie właśnie okna stanmal są znacznie przyjazne dla pasażerów.

Bardzo często prywatne osoby pytają procentów mebli, o to czy posiadają oni w swej ofercie meble wykonane z takiego właśnie szkła. Tego typu kompozycje bardzo często prezentują się niezmiernie efektownie, i dlatego też zdobywają coraz liczniejsze rzesze klientów. Zatem możemy powiedzieć, że szkło hartowane to materiał niezmiernie trwały oraz odporny, ale także trendy i uniwersalny w zastosowaniu.

Źródła zastosowane przy tworzeniu artykułu:
o szkle hartowanym w serwisie szybka.pl –
o wymianie szyb w drzwiach w serwisie szybka.pl –