Pneumatyka, zajmuje się tworzeniem i standardowym stosowaniem urządzeń, w których przekazywanie energii i sterowanie urzeczywistniane jest za pomocą powietrza pod ciśnieniem.

warsztat

Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Obecna nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu cechuje się niesamowicie szerokim polem zastosowania. Spis zastosowań nauki o wykorzystaniu sprężonego gazu jest tak obszerny, że nie sposób wyspecyfikować nawet ich małej części. Mimo że maszyny (maszyny pakujące) pneumatyczne coraz częściej współzawodniczą ze sprzętem elektrycznym czy z napędem hydraulicznym, to jednak z uwagi na bardzo obszerny wykaz walorów cieszy się ciągle wielką renomą.

Z tą metodyką, spotykamy się na co dzień, najczęściej tego nie dostrzegając. W pojazdach za nasz komfort podróży odpowiedzialne są aktywne zawieszenia automatyczne. W takich zawieszeniach zamiast standardowego amortyzatora, wykorzystuje się poduszkę wypełnioną sprężonym powietrzem. Na co dzień używamy opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, które produkowane są przez urządzenia oparte w dużym zakresie na napędzie pneumatycznym. Urządzenia pneumatyczne wykorzystuje się do: napędu urządzeń transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z najbardziej popularnych w automatyce urządzeń używanych do poruszania, transportowania, obracania i pozycjonowania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do otwierania bram, otwierania okien.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z techniką przy użyciu energii sprężonego gazu spotykamy się również w procesie czyszczenia i segregowania plonów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W systemach automatycznych używa się zawory. Jako główne grupy elementów pneumatycznych układów napędu i sterowania można wyliczyć m.in. – części kierujące działaniem członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Ciężko byłoby znaleźć obszar produkcji, w którym nie stosuje się urządzeń przy użyciu energii gazu pod ciśnieniem. Urządzenia pneumatyczne (więcej dowiesz się tu) od dekad odgrywają znaczącą rolę w różnych dziedzinach produkcji m.in. w górnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.