Pomimo coraz szybszego rozwoju technologii budowlanych i przemysłowych ciągle warte uwagi są te rozwiązania, które bazują na surowcach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Częstokroć okazuje się nawet, iż to właśnie rozwiązania tradycyjne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedzisiejsze, mają podstawowe zalety (dzięki którym wygrywają z nowoczesnymi rozwiązaniami), takie jak tanie koszty eksploatacji bądź prostota budowy, która wyklucza wykorzystywanie kosztownych części zamiennych i eliminuje nieuchronność korzystania ze wsparcia wysoko wyspecjalizowanych fachowców. Okazuje się, że jednym z surowców, który nadal ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w różnych odmianach. Spróbujmy się zatem przyjrzeć, jak współcześnie wykorzystuje się ten materiał.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com
Z zastosowaniem żwiru spotkać się można w głównej mierze na kompleksach sportowych, gdzie żwir suszony wykorzystywany jest jako podbudowa na boiskach bądź kortach tenisowych (np.

Jeśli użyta w niniejszym tekście retoryka do Ciebie przemawia, to zobacz tu kamieniarz wrocław inne tego rodzaju porady – one odnoszą się do analogicznej problematyki.

na boisku do piłki nożnej żwir umieszcza się pod trawą – jest to sposób dość tani, żwir idealnie stabilizuje murawę i jednocześnie jest przepuszczalny dla wody). Kiedy zastanawiamy się nad zbudowaniem boiska warto wiedzieć, że żwir jest materiałem relatywnie tanim, a dodatkowo wiele oferujących go firm w cenie większego zakupu zapewnia transport.

żwirowa droga do domu

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com

Następnym istotnym zastosowaniem surowca tego typu są gruntowe wymienniki ciepła, w których podstawowym składnikiem jest żwir lub piasek płukany. Wymienniki takie są stosowanym od lat rozwiązaniem na zagwarantowanie zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku doprowadzane jest wstępnie ogrzane powietrze, które w dodatku jest odpowiednio nawilżone i przefiltrowane z rozmaitego typu nieczystości, a ponadto latem dodatkowo chłodzi. Budowa takiego urządzenia jest bardzo prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który przepuszczane jest powietrze. Zazwyczaj umiejscawia się go pod ziemią na niedużej głębokości (mniej więcej 1m), jednakże samego żwiru trzeba wysypać sporo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).

Jak wynika z powyższych przykładów, nawet tanie i powszechnie występujące materiały jak żwir mogą mieć naprawdę wszechstronne zastosowanie – również w świecie zawładniętym przez nowoczesne technologie – więcej na .