Dobranie właściwego formularza pit nieraz jest niebagatelnym wyzwaniem. Prawo podatkowe to na tyle złożona sprawa, iż nawet zawodowcy mają z nią problemy. Po pierwsze warto określić, jaki jest typ druku, który musimy wypełnić.

Na ten przykład, ludzie kierujący samodzielną działalnością gospodarczą rozliczaną ryczałtowo składają pit 28. Aczkolwiek jeżeli ta działalność związana jest z rolnictwem, ten druk się do nich nie odnosi. Jeśli sprzedaliśmy mieszkanie, to wtedy wypełniamy pit 39, za to pit 38 przeznaczony jest dla ludzi, którzy zbyli prywatne akcje lub obligacje. Warto też wiedzieć, iż druku pit 28 nie można rozliczyć wspólnie z mężem lub małżonką. Wyjątkiem od tego jest wynajmowanie albo dzierżawa prywatna – wtedy mamy możliwość rozliczania dochodów wspólnie z małżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Ludzie składający pit 28 mogą też przeznaczyć jeden procent swego zobowiązania podatkowego na rzecz dowolnie wybranej organizacji charytatywnej.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie jedną z najszybszych oraz najmniej problemowych metod rozliczenia pitu jest wykorzystanie oficjalnej strony Ministerstwa Finansów. Jeśli nie znamy adresu, wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło i powinniśmy otrzymać rezultat, który pozwoli nam trafić na stronę, gdzie sprawdzimy, jak da się rozliczyć pit 2016 online, tutaj – jak rozliczyć PIT 2016 onine?.

Ilość zeznań podatkowych składanych przez Net wzrasta z każdym rokiem, jednak nadal nie każdy wie, iż da się w taki sposób złożyć pit. Jest to bardzo wygodne, gdyż specjalistyczny skrypt sam wypełni właściwe ramki oraz obliczy za nas należny podatek. Używanie oficjalnej strony Ministerstwa pozwala także przesłać wypełniony druk od razu do odpowiedniego urzędu, powinno zająć to maksymalnie parę sekund, zatem pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w innym wypadku zmarnowalibyśmy stojąc w kolejce w urzędzie pocztowym.

Nie czekaj! Namawiamy – kliknij po więcej w hiperłącze i baw się dobrze. Stworzyliśmy tam dla Ciebie sporo interesujących wpisów.

Zatem, jeśli pragniemy rozliczyć, przykładowo, pit 2016 online, siedząc wygodnie przed monitorem w swoim domu, to mamy taką możliwość i nie powinniśmy jej się bać, gdyż korzysta z niej wyjątkowo dużo osób.