Przez długi czas generatory prądotwórcze znajdowały się jedynie na stanie armii. Wyłapywaniem gazu wysypiskowego w oczyszczalniach ścieków, a tym bardziej jego pożytecznym wykorzystaniu w generatorach prądotwórczych, nikt sobie nie zawracał głowy. Jedyną jednostką cywilną używającą urządzenia elektroenergetyczne były produkcje filmowe.

przenośny agregat spalinowy
Agregaty prądotwórcze były wielkie jak sklep, umieszczano je na ciężarówkach i dymiły jak lokomotywy oraz mocno hałasowały. Był też czas, kiedy przywilej produkowania energii elektrycznej miało tylko państwo. Za produkcję energii elektrycznej, choćby na własny użytek, można było iść siedzieć.

Dziś w internecie, każdy może nabyć niewielkich gabarytów, agregaty prądotwórcze wrocław, zasilane silnikami na benzynę. Generatory prądotwórcze, bez względu na moc, można sklasyfikować na parę rodzai. Są agregaty prądotwórcze awaryjne – takie, które muszą pracować w wypadku zaniku zasilania. Takie agregaty prądotwórcze umieszczane są w szpitalach, domach handlowych, przy terminalach paliwowych a także w elektrowniach konwencjonalnych i atomowych. Są także generatory prądotwórcze, stworzone z myślą o pracy ustawicznej. W takich przypadkach istotna jest gwarancja długotrwałej pracy pod stałym obciążeniem. Tego rodzaju urządzenia pracują np. w oczyszczalniach ścieków i przy wysypiskach odpadów komunalnych.

Tam gdzie gaz kotły gazowe szczecin wysypiskowy przetwarzany jest na energię elektryczną, na placach budowy, w rolnictwie. Wszędzie tam gdzie niezbędny jest prąd a nie ma sposobności podłączenia do sieci stałej lub takie przyłączenie energetyczne jest niekorzystne. Generatory prądotwórcze (), można dzielić na stacjonarne i przewoźne, zasilane etyliną, ropą naftową, gazem czy biogazem, chłodzone powietrzem, cieczą, olejem. O budowie otwartej bądź zamkniętej w pojemniku. Imponującą konstrukcją są agregaty prądotwórcze przeznaczone dla branży rolnej – bez swojego zasilania, korzystające z napędu traktora. Generatory prądotwórcze produkują pod swoją marką wszyscy liczący się wytwórcy silników. Porównywalnie robią tak też producenci generatorów prądotwórczych. Są także firmy niezależne, składające generatory prądotwórcze z najlepszych komponentów.