Na co dzień możemy zaobserwować sporo maszyn budowlanych na placach dużych inwestycji, już na samym początku budowy. Są to duże, skomplikowane mechanizmy, którym zwykle nie mamy okazji przyglądnąć się bliżej.

grunt, prace, budowa

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com
Prawdopodobnie nie ma osoby, która chociaż raz nie zastanowiłaby się nad przeznaczeniem takiej maszyny oglądając ją na placu budowlanym. Tymczasem, zależnie od przeznaczenia, maszyny spełniają bardzo ważną funkcję w miejscu, w którym są używane. Skupimy się obecnie na fundamentalnym działaniu, a dokładniej na przygotowaniu gruntu pod budowę.

Nie jesteś pewien odnośnie tamtego tematu? Zwyczajnie sprawdź szczegóły dostępne właśnie tu. Wszystko jest dogłębnie przedstawione.

Wzmocnienie gruntu jest podstawowym zabiegiem początkowego tapu budowania budynku mieszkalnego (Spoiwex), dużych obiektów jak np. galerii handlowych, stadionów, hali targowych czy okalających nas ze wszystkich stron dróg asfaltowych, lub dojazdowych.

Wzmocnienie gruntu ma na celu przygotowanie podłoża budowli poprzez zmaksymalizowanie jego nośności, ograniczenie do minimum ściśliwości, poprawa wytrzymałości, zmniejszenie porowatości. Takie działania mają na celu maksymalne wykluczenie wodoprzepuszczalności, wzrost oporu, zmniejszenie parcia oraz usprawnienie stateczności gruntu. Jest wiele metod umacniania gruntów. Zaliczają się do nich między innymi: zagęszczanie gruntów, stabilizacja gruntów, konsolidacja gruntu, zbrojenie gruntów, stosowanie zastrzyków, zamrażanie i spiekanie gruntów itp. Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów jest zagęszczanie gruntów. Polega to na ubijaniu podłoża maszynami o zróżnicowanych konstrukcjach walca i pod odpowiednim naporem. Sprawia to, że teren jest mocniejszy nawet do 50cm głębokości podłoża (Spoiwex).

prace budowlane

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym bardzo istotnym sposobem jest stabilizacja gruntów. Odbywa się ona po sporządzeniu odpowiedniej mieszanki spojonej hydraulicznie przy optymalnej wilgotności. Pozwala ona na uzyskanie ustalonych parametrów wytrzymałościowych gruntu. Do stabilizacji używa się takich materiałów jak: cement, wapno lub popioły lotne. Dostępne są również gotowe spoidła takie jak np. Siliment, Teramix, Lipidur, Tefra.

Zdobywanie wiedzy na temat technik wzmacniania podłoża jest obowiązkową sprawą, jeśli zamierzamy budować dom czy chociaż wzmocnienie drogi dojazdowej do garażu ( gruntu). Dobrze utwardzone podłoże gwarantuje stabilność i trwałość wykonanych na nim obiektów.