W miarę upływu czasu, ludzie stają się coraz bardziej ekologiczni, zwłaszcza, że technologie przyjazne dla otaczającego świata są przeważnie również rozwiązaniami bardzo atrakcyjnymi z finansowego punktu widzenia. W nowoczesnym budownictwie chętnie montowane są pompy ciepła, jednak ich odmian jest tak wiele, iż zwykle nie wiemy, na co się zdecydować.

Wszystkie rodzaje pomp ciepła funkcjonują w podobny sposób: pozyskują ciepło z naturalnego źródła i przekazują je do wnętrza domu, umożliwiając ogrzanie domu oraz zyskanie ciepłej wody. Najczęściej wybierane wersje to pompy ciepła powietrze woda i pompy ciepła gruntowe – na . Oba rodzaje mają swoich sprzymierzeńców, jak i przeciwników.

Pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

To, jakiego typu pompę wybierzemy, musi być uzależnione nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale także od cech środowiskowych, w jakich przebywamy. Pompa ciepła powinna być dopasowana ściśle do temperatury otoczenia, wielkości i kształtu terenu, gatunku gruntu i od popytu na ciepło, czyli od powierzchni domu i kondycji zastosowanej izolacji.

Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze(zobacz rekuperator marley opinie) woda, wykorzystują ciepło z atmosfery. Taka pompa nie potrzebuje skomplikowanych procesów przygotowawczych, więc jej montaż jest tani, warto natomiast zauważyć, że ekonomiczność sprzętu spada, gdy na zewnątrz temperatura jest niska (polecana strona).

Mimo, iż dzisiejsze pompy ciepła mają zakres działania do nawet -20 st. C., nie wolno zapominać, że w chwili, gdy temperatura powietrza jest niewysoka, koszt wytworzenia ciepła znacznie zwiększa się, gdyż maleje stosunek ilości wytworzonej energii do ilości zużytej energii elektrycznej. Tańsze w eksploatacji są pompy ciepła gruntowe, lecz w ich przypadku sama instalacja przyrządu jest dość skomplikowana i znacznie zwiększa koszty.

Najbardziej efektywne jest bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, zamontowanymi głęboko w gruncie. Tańszym, ale jednocześnie mniej spektakularnym rozwiązaniem, jest montaż wymienników poziomych.

Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła wybierzemy, koszty ogrzewania i tak bardzo zmaleją, w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych. Suma zainwestowana w pompę ciepła zwróci się w ciągu kilku okresów grzewczych, w następnych latach przynosząc nam już konkretne zyski. Dodatkowo, decydując się na alternatywne metody pozyskiwania ciepła, chronimy przyrodę i zapewniamy sobie dobrą jakość powietrza w miejscu, w którym żyjemy.