To, jakiego typu pompę wybierzemy, musi być uzależnione nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale także od cech środowiskowych, w jakich przebywamy. Pompa ciepła powinna być dopasowana ściśle do temperatury otoczenia, wielkości i kształtu terenu, gatunku gruntu i od popytu na ciepło, czyli od powierzchni domu i kondycji zastosowanej izolacji.
Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze(zobacz rekuperator marley opinie) woda, wykorzystują ciepło z atmosfery. Taka pompa nie potrzebuje skomplikowanych procesów przygotowawczych, więc jej montaż jest tani, warto natomiast zauważyć, że ekonomiczność sprzętu spada, gdy na zewnątrz temperatura jest niska (polecana strona).
Mimo, iż dzisiejsze pompy ciepła mają zakres działania do nawet -20 st. C., nie wolno zapominać, że w chwili, gdy temperatura powietrza jest niewysoka, koszt wytworzenia ciepła znacznie zwiększa się, gdyż maleje stosunek ilości wytworzonej energii do ilości zużytej energii elektrycznej. Tańsze w eksploatacji są pompy ciepła gruntowe, lecz w ich przypadku sama instalacja przyrządu jest dość skomplikowana i znacznie zwiększa koszty.
Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła wybierzemy, koszty ogrzewania i tak bardzo zmaleją, w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych. Suma zainwestowana w pompę ciepła zwróci się w ciągu kilku okresów grzewczych, w następnych latach przynosząc nam już konkretne zyski. Dodatkowo, decydując się na alternatywne metody pozyskiwania ciepła, chronimy przyrodę i zapewniamy sobie dobrą jakość powietrza w miejscu, w którym żyjemy.