Transportowanie towarów w wielkich halach magazynowych, ale również w większych powierzchniowo marketach nie łatwym zadaniem. Rozładunek oraz przewożenie często bardzo ciężkich produktów znacznie umożliwiają specjalne wózki.

Rozładunek

wózek widłowy

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

towarów, a później wywiezienie ich na halę magazynu to zajęcie wymagające dużej siły fizycznej. Nierzadko produkty, jakie trzeba przewieźć do magazynu ważą kila ton. Właśnie dlatego w magazynie, ale także w hurtowni lub w sklepach bardzo często rozładunek i przewożenie towarów, a następnie umieszczanie ich na półce wykonywane jest przy pomocy specjalistycznych wózków. Wózek widłowy (LINDE – wózek widłowy spalinowy) będzie jednak bezużyteczny, gdy nie ma w nim wideł. Widły do wózków widłowych wykonywane będą przeważnie ze stali. Wśród osprzętu, który stosuje się w wózkach widły do wózków widłowych będą stosowane bardzo często – BETARET. Dzisiaj w takim sprzęcie stosuje się rozmaite gatunki napędu. Można wobec tego kupić wózek napędzany silnikami spalinowymi, gazowymi albo elektryczny wózek. Akumulator do wózka widłowego pozwala na jego stosowanie wewnątrz hal. Akumulator do wózka widłowego to inaczej bateria trakcyjna. Ze względu na prawidłową pracę wózka widłowego trzeba zapamiętać, że musi być ona regularnie ładowana. Warto sprawdzić: Firma BETARET.

wózek widłowy

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com

Jak już wspomniano podnoszenie oraz opuszczanie ładunku umożliwiają komponenty sprzętu widłowego. Zazwyczaj będą to specjalne widły. Będą miały one zwyczajowo kształt literki L. Przy ich montażu niezbędny jest specjalistyczny pionowy maszt

.

Architekci sprzętu widłowego nadal pracują nad bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi wózków. Z tego względu w sklepach są obecnie typy sprzętów wózkowych, których maszt jest w taki sposób zaprojektowany, że można go przechylać. Zwiększa to dużo bardziej możliwości pracy tego sprzętu. W chwili obecnej produkowane są rozmaite gatunki wózków widłowych. Wyróżniają się one chociażby maksymalnym udźwigiem. Najprostszymi modelami można przewozić oraz rozładowywać towary ważące kilkaset ton. Także zaawansowanymi można rozkładać i przewozić dużo cięższe produkty, nawet te, które mogą ważyć kilka ton.