Nie ma chyba na terenie naszego kraju gospodarstwa domowego nie posiadającego odkurzacza. Sprzątanie bez tego obecnie najważniejszego urządzenia byłoby mocno uciążliwe. Czym jednak jest odkurzacz centralny? Czy jest to takie samo urządzenie, jak klasyczny odkurzacz? Jeśli nie, to jakie są różnice?

odkurzanie

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com
Odkurzacz centralny to coś więcej niż klasyczny odkurzacz. Na system centralnego odkurzacza składa się cały system urządzeń: rury ssące, które umieszczone są w ścianach, gniazda ssące oraz jednostka centralna. Pozbawiony jednostki centralnej odkurzacz centralny nie będzie nadawał się do użytku. Dzięki temu urządzeniu porządkowanie domu staje się naprawdę proste – mój link. Do rury czyszczącej mocujemy odpowiednią końcówkę, wpinamy ją i możemy rozpocząć porządkowanie domu. Do włączania urządzenia służy pilot – przycisk umieszczony na rączce rury ssącej. Urządzenie może też być włączane automatycznie.

Najbardziej istotną częścią odkurzacza centralnego jest jednostka centralna. Silnik wymagany do pracy całego urządzenia jest ulokowany właśnie w niej. Także w jednostce centralnej jest miejsce , w którym gromadzony jest wciągnięty przez odkurzacz kurzu. Decydując się na odkurzacz (części karcher) centralny, najrozsądniej jest zakupić go już na etapie budowy domu. W momencie, kiedy dom znajduje się jeszcze w budowie po prostu jego montaż jest najłatwiejszy. Nie znaczy to jednak, że nie można go umieścić w już zbudowanych domach. Jest to rzecz jasna również możliwe, ale dla posiadaczy domu oznacza konieczność przeprowadzenia niemałego remontu.

profesjonalny odkurzacz

Autor: Twentyfour Students
Źródło: http://www.flickr.com
Prace mające związek z montażem odkurzacza centralnego można prowadzić etapami. W trakcie pierwszego etapu można zamontować jedynie rury ssące, a w czasie kolejnego etapu można zamontować jednostkę centralną oraz gniazda ssące. Takie podzielenie prac na dwa etapy jest naprawdę wygodne. Odkurzacze centralne to urządzenia naprawdę ciche i łatwe do konserwacji. Jest to rozwiązanie niezwykle polecane osobom cierpiącym z powodu alergii na kurz – oczyszczają one pomieszczenia dużo lepiej od znanych od lat odkurzaczy. Niestety, wadą tego urządzenia jest jego bardzo wysoka cena. Czasem jednak opłaca się wydać spore pieniądze, aby zapewnić sobie komfort.