Jeżeli planujesz zakupić nowe drzwi do swego domu albo mieszkania powinieneś trzymać się określonych zasad. Dzięki nim Twój wybór za każdym razem będzie strzałem w dziesiątkę.

Pierwszy krok: otwór drzwiowy

Drzwi Invado

Autor: Invado
Źródło: Invado

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest pomiar otworu drzwiowego. Mierzysz go w trzech miejscach: na samym spodzie, w środkowej części i na samej górze. Może zastanawiasz się: po co musisz tracić swój drogocenny czas na takie pomiary. Sprawa jest oczywista. Dzięki należytym pomiarom, masz pewność, iż po kupnie drzwi, nie czeka Cię niemiła niespodzianka i ponowna wyprawa do sklepu. Ponadto z trzech wymiarów bierzesz pod uwagę ten najmniejszy. Umożliwi Ci to dobór standardowych drzwi o świetle przejścia: 60,70,80, 90 i więcej centymetrów.

Kolejnym równie ważnym krokiem jest zmierzenie grubości ściany. Ją również mierzymy w trzech miejscach. Uważaj! Nie kieruj się wymiarami podanymi na planie mieszkania, bo jest bardzo prawdopodobne, że odbiegają one od stanu faktycznego. W tym przypadku, nawet drobna pomyłka może wiązać się z tym, że ościeżnica regulowana nie obejmie nam muru. Podczas zakupu drzwi sprzedawca prawdopodobnie zada Ci pytanie o sposób zamontowania skrzydeł drzwiowych. Chodzi o to, czy drzwi mają być prawe, czy lewe.

Czy to zagadnienie niezwykle Cię interesuje? Jeśli tak, to kliknij tutaj i poznaj naszą firmę (http://danjan-przeprowadzki.wroclaw.pl/studenckie-przeprowadzki-wroclaw/) – poznasz tu nieziemsko absorbujące informacje.

Przy zakupie szalenie istotne jest to, czy nasze drzwi będą otwierać się na zewnątrz, czy też do wewnątrz. Sprawa ta jest prosta wyłącznie przy wyborze drzwi łazienkowych. W ich przypadku – zgodnie z przepisami – drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. W wyborze drzwi do pozostałych pomieszczeń nie mamy już żadnych ograniczeń – warto zobaczyć.

Zawiasy regulowane

Drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Przy wyborze drzwi szalenie istotną sprawą są zawiasy. Trzeba pamiętać, że rodzaj zastosowanych zawiasów zależy od surowca, z którego są wykonane drzwi, a także od ich ciężaru i konstrukcji.Wyróżniamy zawiasy nawierzchniowe, z regulacją w trzech płaszczyznach. Stosujemy je w drzwiach przylgowych. Zdecydowanie nowocześniejszym i kosztowniejszym rozwiązaniem są zawiasy chowane, montowane w drzwiach bezprzylgowych. Jaki jest atut takiego rozwiązania? Dzięki temu, że zawiasy są ukryte w opasce maskującej, efekt wizualny jest lepszy. Drzwi tworzą jednorodną płaszczyznę.

Musimy mieć świadomość, iż zawiasy można regulować. Nawet najlepsze drzwi po jakimś czasie wymagają naszej ingerencji. Z jakiego względu? Zdarza się, iż dolna krawędź skrzydła zaczyna „szurać” po podłodze lub skrzydło przestanie prawidłowo przylegać do ościeżnicy. Co w takim przypadku musimy zrobić?

Naprawa wskazanej usterki jest niezwykle łatwa. Sposoby regulacji różnią się w zależności od rodzaju zawiasów. Jeżeli chcesz prawidłowo zamieścić skrzydło w poziomie, a posiadasz najprostsze zawiasy, wystarczy, że wkręcisz lub wykręcisz gwint zawiasu do – z ościeżnicy. Natomiast jeśli zauważysz, iż Twoje drzwi wymagają korekty w pionowym ustawieniu, wystarczy, że użyjesz podkładek.

W bardziej nowoczesnych zawiasach wystarczy, że dokręcisz lub odkręcisz dwie śruby, które niejednokrotnie umiejscowione są pod plastikowymi zaślepkami. Musimy pamiętać,że regulację w pionie należy przeprowadzać wyłącznie po wcześniejszym zamknięciu drzwi. Istnieją również zawiasy 3D, w których znajdziemy aż cztery otwory regulacyjne.

Jeśli chcemy kupić odpowiednie zawiasy, możemy wspomóc się także Internetem, wpisując na przykład: zawiasy regulowane, a przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym zakresie. Pamiętaj, że przy zakupie drzwi najważniejszy jest dokładny pomiar parametrów. Jeżeli wykonasz go dobrze wybór drzwi będzie czystą przyjemnością.