Od dłuższego czasu sporo debatujemy o ochronie środowiska i sposobach oszczędzania energii, co zaobserwować można w wielu różnych dziedzinach, do których możemy zaliczyć architekturę. Z każdym rokiem przybywa osób decydujących się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które kładzie nacisk na wyjątkową konstrukcję, której zamierzeniem jest jak największe zminimalizowanie ubytku ciepła, wielokrotnie pozyskanie energii z alternatywnych źródeł, a czego konsekwencją jest obniżenie kosztów utrzymania budynku mieszkalnego.

dom jednorodzinny

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku gdy my także zechcieliśmy żyć w zgodzie z naturą, przy czym wziąć pod uwagę nasz domowy budżet radzimy aby pokusić się o dom energooszczędny. Struktura tychże budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Kiedy na elewacjach od nasłonecznionej strony występują spore przeszklenia, liczba i wielkość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, dzięki czemu zmniejszona jest przestrzeń, przez którą może uciekać ciepło rekuperacja szczecin z wnętrza.

dom pasywny

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Gdy debatujemy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie tylko koszty materiałów i postawienia domu. To również dalsze koszty utrzymania go, a więc opłaty za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie pojawiają się dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”. Dom energooszczędny (przejdź na stronę) to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, która zapewni nam oszczędności finansowe na całe życie. Ponadto weźmy pod uwagę, że ceny energii będą stale rosły, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu.

Niejednokrotnie lwią część budżetu musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domu – jak wiadomo, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt wybudowania takiego domu wcale nie musi być drogi – przeważnie nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Dlatego też planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.