Materiał budowlany jest istotny, powiedzą w ten sposób z pewnością osoby, które musiały coś zbudować. Zwłaszcza powiedzą tak budowlańcy, którzy mają przecież z tym do czynienia codziennie. Spośród wielu różnych materiałów na uwagę zasługują te, które są mocne i jednocześnie niedrogie, powinniśmy wybierać takie, co gwarantują spokój na pokolenia, musimy jednakowoż zwracać uwagę na nowe rozwiązania, jakie gwarantują najwyższą jakość. Jak to wszystko zgrać? Odpowiedź jest bardzo prosta: wybierzmy cegłę pełną lub pustaki ścienne.

ceglana ściana

Autor: Randy McRoberts
Źródło: http://www.flickr.com

O cegle sporo ludzi już nie pamięta. Może to wina czasów, w których funkcjonowaliśmy, kiedy budowało się z wielkiej płyty i pustaków? A może pojawiły się tu inne kwestie? Niemniej, aktualnie cegła wyrasta na produkt bardzo pożądany. Lofty zbudowane z cegieł są coraz bardziej znane i trochę kosztują. Wiele osób jednocześnie, które nie mają szans na lokum w tym poprzemysłowym miejscu pragnie przenieść chociaż namiastkę tego klimatu do swojego domu. Można kupić substytut w postaci sztucznych kawałków cegieł, jednakowoż czy to odpowiedni pomysł, czy nie będzie się to prezentować dość kiczowato? Korzystniej więc skorzystać z pozostałych pomysłów, a mianowicie skuć ścianę i dostać się do cegły. Może dla niektórych taki pomysł jest za bardzo odważny i zajmujący czas, lecz jak to się mówi – dla pragnącego nic ciężkiego. Jeśli natomiast budujemy dom to cegła pełna będzie na pewno najlepszym rozwiązaniem i warto o niej myśleć już na samym początku.

budowa ściany z pustaków

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

A jeśli nie cegła to istnieje również inny ciekawy materiał: pustaki ścienne. Takie pustaki (jak przykładowo te: pustaki tradycyjne), są niesamowicie wytrzymałe i trwałe, co więcej ich zdolność „oddychania” oraz akumulacji ciepła wskazuje na tworzenie w trendzie energoefektywnym. Jesteśmy w stanie tak zrobić każdą ze ścian, na przykład pustak ceramiczny będzie perfekcyjny do wewnętrznych ścian działowych, zaś pustaki o najszerszych przekrojach będą idealne do używania ich w budowaniu jednowarstwowych ścian zewnętrznych bez dodatkowego docieplenia. Ponadto, pustaki mają niezwykle dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jak wybierać więc to faktycznie jak najlepiej, nie warto jednocześnie oszczędzać na tak istotnym materiale (zobacz cmt frezy) budowlanym. Potwierdzą nam to zapewne osoby, które miały z tym styczność. Oszczędzanie na materiałach jest złe, powinniśmy wybrać solidnie, by było niezawodnie.