Artykuł tenże ma za zadanie wyjaśnić, czym faktycznie jest pompa ciepła, których miejscach warto ją zastosować, a także czy opłaci się jej montaż oraz używanie. Te przyrządy grzewcze zyskują ostatnimi czasy na popularności głównie dzięki obniżeniu ich cen, ale też przez wzrost cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest „pompa ciepła”? Jest to narzędzie, które przepompowuje ciepło z terenu o małych temperaturach (tak zwane dolne źródło pompy) do pokojowej instalacji grzewczej, w jakiej temperatura czynnika będzie wyższa. Określenie jest analogiczne do zwykłej pompy wodnej, która bierze wodę z miejsca na małej wysokości po czym przetłacza ją wyżej, lub podnosi jej ciśnienie. Pompa ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do grzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, a później używać je do ogrzewania naszego domu.

Jest to naturalnie duży skrót myślowy, jako że przecież nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to zwyczajnie forma przekazywania energii. Jednakże z punktu widzenia naszych potrzeb (grzania, schładzania, przygotowywania ciepłej wody ), chcemy dostarczać ciepło w taki sposób, by móc ogrzać wodę do temperatury co najmniej 30°C (grzanie) albo 45-55°C (gorąca woda do użytku domowego). Remko pompy ciepła to aparaty działające na podobnej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Ich celem nie jest jednakże odebranie ciepła od jogurtów schowanych w lodówce ale dostarczanie ciepła, czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu .

Pompa ciepła eksploatuje mniej energii , niż dostarcza ciepła do instalacji ogrzewczej. W wielkim skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej bierze z otoczenia 1-4 kWh ciepła po czym w następnej kolejności w całkowitej ilości 2-5 kWh przekazuje to gorąco do instalacji grzewczej. Pompa ciepła dostarcza sporzej ciepła, aniżeli eksploatuje prądu i stąd jest tania w eksploatacji (powiadamy, iż ma współczynnik wydajności rzędu 2-5). Stąd sądzi się, że taka pompa bępompa pompy ciepła wrocławodnawialnym źródłem energii – większą część ciepła zapewnianego do budynku czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tej samej przyczyny, pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na nagrzewanie mieszkania. Jest możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła.