Sztuczne tworzywa ogromnie odmieniły nasz świat, od czasu ich wynalezienia powiedzieć wręcz można, że się zaczęła nowa eraa. Dzięki niezwykłe lekkości, wytrzymałości mechanicznej i chemicznej, a także niskim kosztom wytwarzania zaczęły one wypierać z wielu zastosowań drewno i metal. Obecnie ilość najróżniejszych tworzyw sztucznych osiągnęła taka ilość, że większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo można ich dookoła znaleźć.

klejenie

Autor: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskon
Źródło: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe
A przecież w samych domach i mieszkaniach z plastiku są przykładowo rury w instalacji kanalizacyjnej, najróżniejsze elementy wykończeniowe albo mieszkania żerniki wrocław obudowy sprzętów elektronicznych i telewizorów. Do tego należy dołożyć bardzo dużą liczbę rozmaitych drobiazgów i akcesoriów kuchennych, oraz tak uwielbiane przez większość maluchów zabawki. Dokładnie zabawki, bo to właśnie ten rynek zaczął generować jedno z największych zapotrzebowań na niektóre rodzaje tworzyw sztucznych.

Ale użycie tych materiałów jest znacznie szersze, czasami można je spotkać w miejscach, w których duża część osób absolutnie by ich się tam nie spodziewała. W sportowych zastosowaniach doskonałym przykładem mniej typowego wykorzystania poliuretanu, jednego z najpopularniejszych tworzyw, jest tartan czyli nawierzchnie przepuszczalne. Ta kolorowa powierzchnia na boiskach sportowych, niezwykle wygodna w użytkowaniu, solidna i w pierwszej kolejności ogromnie bezpieczna w przeważającej większości jest wykonana z tego właśnie materiału. Resztę zajmują różnego rodzaju wypełniacze i kleje, które również w dużym stopniu oparte są o najpopularniejsze rodzaje plastików. Poliuretan stał się materiałem niezwykle wszechstronnym i wykorzystywanym w wielu zastosowaniach. Jeszcze bardziej zdziwią się zapewne niektóre osoby, jeżeli się zorientują, że popularny klej do drewna () również często jest wykonany na jego bazie. Poliuretany w zależności od metody produkcji przyjmują czasami postać płynną, jaka właśnie jest często spotykana właśnie w klejach. Porządny klej poliuretanowy () charakteryzuje się świetnymi właściwościami wiążącymi, świetnie radzi sobie z dużą ilością materiałów, trudno się więc dziwić, że jest bardzo ceniony przez majsterkowiczów i osoby zajmujące się pracami remontowymi.