Poszukując sposobu na zabezpieczenie pomieszczeń domowych przed promieniami słonecznymi i podglądaniem przez ciekawskich sąsiadów wielu ludzi bardzo chętnie kupuje żaluzje. Są one trwałe, estetyczne i dające całkiem spore możliwości regulowania, trudno się więc dziwić, że zyskują tak dużą popularność. Największą ich zaletą będzie to, że można w nich płynnie regulować ilość padającego do wnętrza światła. Żaluzje można regulować na dwa sposoby.

żaluzje

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym z nich jest regulowanie, jaka część okna zostanie przez nie zasłonięta, można je zupełnie podnieść i pozostawić puste okno (wypróbuj listwa podparapetowa dodaj serwis do stron zaufanych), a można zasłonić całe okno. Lecz w porównaniu z roletami żaluzje posiadają jeszcze możliwość drugiej regulacji, a mianowicie kąta położenia lamelek. Jeżeli ustawi się je prostopadle do szyby, to wtedy światło w zasadzie nie będzie blokowane, jednak jeżeli zmieni się ich kąt na równoległy, to w takim przypadku zasłonią wszystko. Rozwiązanie tego typu daje ogromne możliwości sterowania ilością słonecznego światła we wnętrzu, a służą do tego proste i łatwe w obsłudze mechanizmy.

Najpopularniejsze żaluzje, jakie się sprzedaje, to będą żaluzje poziome – porownaj żaluzje. Składają się one z przykręconego w górnej części okna mechanizmu oraz pewnej ilości cienkich listewek nazywanych lamelami. Lamele wykonane są najczęściej z drewna, plastiku lub aluminium, a sterowanie nimi odbywa się za pomocą żyłek, pokręteł i sznurków.

żaluzje

Autor: Coulisse
Źródło: Coulisse

Żaluzje poziome przeważnie spotyka się w domach i mieszkaniach, tam też przy niedużych oknach najlepiej się one sprawdzają.

Za to w biurach i obiektach publicznych, gdzie okna są dużo większe, bardzo powszechne są pionowe żaluzje, posiadają one znacznie szersze paski i nieco inny mechanizm do sterowania. Żaluzje często stają się także elementem ozdobnym, spora ilość oferowanych wzorów, materiałów i kolorów powoduje, że każdy raczej coś dobierze do swojego okna. Przy ochranianiu okien niekiedy montuje się również siatki przeciwinsektowe, które zapobiegają dostawaniu się latających robaków do wnętrza mieszkania.