Zanim zabierzesz się za remont domku poznaj najpopularniejsze termoizolacyjne surowce. Sprawdź, w którym przypadku lepsza byłby wełna mineralna, zaś w których przypadkach styropian.

Od czego rozpocząć ocieplanie domku? Na pewno od zakupu stosownego materiału. Skalna lub szklana wełna ma świetną izolacyjność termiczną, jest również paroprzepuszczalna jak też bardzo elastyczna. Nie straszny jej pożar ani chemikalia. Dosyć dobrze pochłania dźwięki. Dzięki tym właściwościom wykonane z niej ocieplenie spełnia także rolę izolacji dźwiękowej.
dokumenty
ocieplanie

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Styropian zaś będzie niezwykle odporny na działanie poniektórych rozpuszczalników organicznych, które występują w wielu hydroizolacyjnych masach oraz bitumicznych klejach. Ze styropianu wytwarzane są przeważnie płyty zwykłe, lecz również płyty laminowane (dla przykładu papą) i laminowane papą maty. W sklepach dostępny jest też specjalny rodzaj styropianu do lokowania między krokwiami dachu – nacinany, ażeby uzyskać wymaganą sprężystość – i styropianowy granulat wypełnienie do puf do wykonywania nadmuchowej izolacji bądź mieszania z różnorodnymi zaprawami. Występują też akustyczne styropiany, jakie służą do wyciszania sklepień – jak też o zminimalizowanej chłonności – służące do odizolowania podziemnych fragmentów domów. Polistyren ekstrudowany XPS z kolei będzie o wiele twardszy od styropianu jak też posiada troszkę wyższe aniżeli on przymioty ciepłochronne. Przewyższa go jednakże niestety też kosztem. Tak samo jak styropian, nie będzie on odporny na organiczne rozpuszczalniki zamieszczone w poniektórych spoiwach jak też masach hydroizolacyjnych.

Fabrykuje się z niego płyty o fazowanych krawędziach, do łączenia na pióro jak też wpust albo „na zakładkę”. Poniektóre mają chropowatą albo wyciskaną powierzchnię, ażeby porządniej trzymał się na nich gips albo materiały hydroizolacyjne.