Od czasu do czasu musimy przeprowadzić w naszym mieszkaniu jakiś większy remont, a to umywalnia „prosi się” o odnowienie, a to ściany w pokoju dziennym wymagają pewnego nakładu pracy. Może się wydarzyć, iż w czasie malowania trzeba będzie wyrównać powierzchnię ścian. Świetnie do tego celu nadaje się gotowy tynk wewnętrzny.

Dzisiaj w handlu osiągalnych jest wiele tego rodzaju artykułów, przeznaczonych do różnorodnych zastosowań; zaczynając od tradycyjnych tynków cementowo – wapienniczych, poprzez tynki (zobacz tynki ozdobne rodzaje) gipsowe. Możemy także zakupić tynk w rolce – artykuł który może zastąpić tynk wewnętrzny. Używa się go w miejscach, w których chcemy szybko i bez problemu wyrównać ściany. Przyjmijmy, że wynajęliśmy mieszkanko w starej kamienicy i chcemy je w krótkim okresie czasu doprowadzić do stanu używalności.

tynk dekoracyjny

Autor: Sigma
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/sigmulto_stucco.jpg

Można w takim przypadku postawić na mniej kosztowny, tradycyjny tynk wewnętrzny, jednak czekają nas w takim przypadku kłopotliwe przygotowania stosownej mieszanki a także nakładanie i ścieranie. Do tego przypuszczalnie trzeba będzie użyć różnych rodzajów gładzi, zależnie od przeznaczenia konkretnego wnętrza; inny tynk musimy kłaść w miejscach gdzie panuje duża wilgotność, zaś inny tam gdzie będzie sucho.

Wszystkie te komplikacje niweluje tynk w rolce, który zakłada się tak jak zwykłą tapetę. Jest on mieszaniną celulozy z włóknami materiałów, które przydają temu materiałowi odpowiednią giętkość jak też odporność. Tenże materiał wykończeniowy możemy zastosować również na powierzchnie ze sklejki i inne, podobne powierzchnie, a nawet powierzchnie z betonu. Doskonale sprawdza się ten wynalazek zarówno gdy przygotowujemy ścianę pod malowanie, jak również gdy zamyślamy kłaść tapetę. Bez kłopotu i błyskawicznie uzyskamy idealnie gładką nawierzchnię. Dodatkową zaletą jest fakt, że można spożytkować ten sam klej co do tapet.

Tynki wykorzystuje się nie tylko w celach zapewnienia odpowiedniej estetyki wnętrzu, ale także jako tynk do ociepleń (dokładniej w charakterze wykończenia systemów dociepleniowych, zazwyczaj składających się z wielu warstw). Tynk do ociepleń ma za zadanie po pierwsze ochronić docieplaną ścianę przed mechanicznymi uszkodzeniami, jak również zapewnić właściwe odprowadzanie wilgotności spomiędzy ściany i warstwy izolacyjnej.