Architektura przeżywa aktualnie swoisty renesans. Po latach, gdy władze komunistyczne ograniczały się do tworzenia bloków z wielkich płyt, a prywatni inwestorzy budowali klockowate domy, pozbawione jakichkolwiek ozdobników, przyszedł okres rozkwitu architektonicznego. Dziś istotnym zainteresowaniem cieszą się zarówno domy nowoczesne, jak też te nawiązujące do stylistyki minionych epok, w związku z tym każda osoba na pewno będzie w stanie znaleźć coś zadowalającego dla siebie. Jakie trendy są w takim razie najbardziej popularne w projektowaniu współczesnych domów?

Co najważniejsze, większość obecnych architektów wykorzystuje duże okna. Z jakiego powodu? Lokalny klimat niestety oznacza, że przez znaczną większość roku na dworze słońce wschodzi dosyć późno, a zachodzi szybko, czasami także w ciągu dnia panuje półmrok. Większe okna pozwalają zatem na lepsze doświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Nie trzeba bać się, że dzięki temu odsłania się wnętrze domu, ponieważ na dzisiejszym rynku dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju rolet, dlatego każda osoba będzie potrafiła wybrać najbardziej zadowalający dla siebie produkt.

garaż z klinkieru

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Dodatkowo, architekci stosują także interesujące rozwiązania dotyczące elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się chociażby zewnętrzne ściany z klinkieru (przeczytaj tutaj na temat klinkieru). Ich znaczną zaletą jest nie tylko atrakcyjny i nowoczesny wygląd, ale także wytrzymałość. Dom z klinkieru jest odporny na oddziaływanie niekorzystnych warunków klimatycznych, których w polskim klimacie niestety nie brakuje.

Poza tym, klinkier jest odporny także na brud, z tego powodu nie będzie konieczności regularnego czyszczenia, a dom przez wiele lat zachowa swój piękny wygląd. Warto mieć to na względzie, zastanawiając się nad rozwiązaniami elewacyjnymi dla własnego domu – wszystko o materiałach budowlanych. Nowoczesne elewacje często są wykonywane też z różnokolorowych tynków – w tym względzie panuje naprawdę dość duża dowolność.

Notabene, do łask wracają także domy drewniane, między innymi zrobione z bali drewnianych, jakie są nie tylko naturalne i gwarantują odpowiedni wystrój, ale także stanowią najlepszy izolator ciepła. Rzecz jasna, nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że takie domy prezentują się naprawdę pięknie. Polska architektura wizualizacje architektoniczne jest więc coraz bardziej otwarta na interesujące rozwiązania.