Jest to istotny element podczas geodezyjnych oraz ziemnych robót. Konstrukcję betonową wylewa się do wcześniej przygotowanej konstrukcji oraz rozprowadza się. Możemy ją dodatkowo wzmocnić zbrojeniem, dzięki czemu okaże się odporniejsza.
Bardzo często materiałem wybieranym na szalunek są drewniane sosnowe deski o grubości min.

szalunek

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
2,5 centymetra. Są tanie oraz można je wtórnie wykorzystywać w czasie konstrukcji domu. Przy deskowaniu każda czynność powinna zostać wykonywana z dokładnością i solidnością. Po rozbrojeniu desek i usunięciu z nich betonowych resztek, mogłyby wykorzystane być do konstrukcji schodów z betonu czy też sztywnego poszycia dachowego. Dobrze sprawdzą się również płyty z OSB-3 albo OSB-5 grubości 18 milimetrów. Doskonałym materiałem do szalowania jest też laminowana (pokaż więcej żywice do infuzji) sklejka, jaka jest obłożona impregnowanym papierem. Sklejkę po rozszalowaniu możemy wykorzystać do budowy podłogi na poddaszu bądź sztywnego poszycia dachowego. Zastosowanie tego materiału jest szybkie w montażu. Zazwyczaj jest stosowany do zalewania stropów wykonanych z betonu.

Bardzo istotna jest wytrzymałość szalunku na zawilgocenie. Nie mógłby się zniekształcać, jednak ma być geometrycznie stabilny. Z takiego powodu do szalowania zalecane są płyty MFP. Płyty takie zapewniają dużą sztywność oraz małą nasiąkliwość. Zaletą ich jest także łatwość czyszczenia, co ułatwia częste wykorzystanie tych samych płyt. Pamiętać trzeba o zabezpieczeniu dopiero co stworzonych krawędzi. Możemy to wykonać przez użycie lakieru lub innych preparatów zabezpieczających elementy drewniane. Dzięki temu płyty po dwudziestoczterogodzinnym kontakcie z mokrym środowiskiem, pęcznieją tylko do 6 %.

Trzeba pamiętać tylko, żeby nie wykorzystywać narzędzi, które mogą uszkodzić warstwę laminowaną. Do czyszczenia płyt zamiast metalowych narzędzi z ostrymi krawędziami, trzeba używać twardej szczoteczki ze sztucznego materiału.