Istnieje kilka paliw, jakie użytkuje się do ogrzewania budynków. Każde z nich charakteryzuje się zupełnie innymi własnościami, dlatego warto znać ich słabsze oraz mocne strony.
Ogrzewanie węglem jest to najpopularniejsze, ale najmniej wygodne źródło ciepła.

mieszkanie - przekrój

Autor: Kasia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli idzie o najprostsze kotły, wykorzystuje się węgiel orzech, natomiast w kotłach z podajnikami stosuje się tzw. ekogroszek. Koszty ogrzewania tego rodzaju są dość niskie, jednakże marnej jakości węgiel cechuje się niewysoką efektywnością cieplną. Ponadto węgiel niskiej jakości powoduje powstawanie toksycznych produktów spalania, które odpowiedzialne są za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspiesza niszczenie kominów, a także nastręcza wynoszenia dużych ilości popiołów. Drewno będzie tańsze aniżeli grzanie olejowe czy też gazowe, a również wydziela do środowiska mniej toksycznych substancji niż węgiel. Kotły kotły parowe zgazowujące drewno osiągają efektywność rzędu 90%, co znaczy, iż jest to wydajne paliwo. Drewno stosuje się do nagrzewania także w formie pelletu ewentualnie brykietu.
Jeżeli w okolicy przebiega gazowa sieć, możesz przyłączyć się do niej oraz ogrzewać dom gazem ziemnym. Jest to czysta forma ogrzewania, niewymagające pozbywania się popiołu czy dokładania do pieca. Starczy ustawić należytą temperaturę w pomieszczeniu, a piec pobierze potrzebną do jej podtrzymania wielkość gazu.

Dodatkowo gaz podczas spalania nie wytwarza szkodliwych substancji, co z pewnością przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Niestety, koszta ogrzewania ziemnym gazem są wysokie – znacznie przewyższają koszty grzania węglem oraz drewnem.