Podczas wyboru blachodachówki najważniejszym założeniem powinno być to, czy stal, którą wytwórca zastosował do realizacji pochodzi z popularnej huty.
Chodzi o to, że producenci mogą być polscy, szwedzcy, niemieccy albo azjatyccy.

dźwig

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com
To bardzo istotne, gdyż jedynie producent aluminium lub też metali, nie zaś producent dachówek jest w stanie zapewnić, że końcowy wyrób będzie spełniał wszystkie właściwości dobrego pokrycia dachowego. Kolejna bardzo ważna sprawa to w wypadku stali, grubość ocynku, która musi mieć co najmniej 20 mikronów z każdej strony. Dokumentem, który potwierdza, że blachodachówka spełnia obowiązujące właśnie normy, jest akceptacja techniczna albo deklaracja zgodności. Tego typu dokumenty powinien posiadać każdy wytwórca. Trzeba ponadto upewnić się, ile czasu gwarancji oferuje producent blachodachówki na swój produkt. Rozpiętość waha się tutaj przeważnie od 15 do 40 lat. Decyduje o tym m.in. typ zabezpieczenia lakieru ochronnego, jakim blacha laserowe cięcie blach została obłożona. Najkorzystniejsze cenowo lakiery poliestrowe z połyskiem mogą mieć gwarancję tylko na 10 lat. Lakier poliuretanowy to zazwyczaj 30 lat gwarancji.
blachodachówka

Autor: Grupa Archicom
Źródło: www.archicom.pl

Największą ostrożność w czasie doboru jakości blachodachówek trzeba utrzymać budując dom w obszarach o znacznym zanieczyszczeniu tlenkiem siarki lub w miejscowościach nadmorskich o średnim albo relatywnie znacznym zasoleniu. W tych obszarach zaleca się wykorzystywać droższe blachodachówki z warstwą z polaru lub z PVDF. Jeżeli chodzi o rodzaje warstw używanych na blachodachówkach, to powłoką wystarczająca dla większości sprzedawanych blachodachówek jest kolorowa powłoka z tworzywa.

Takie blachy powlekane, posiadają o wiele dłuższą wytrzymałość niż blachy ocynkowane albo nakryte alucynkiem – ich żywotność określa się nawet na 45 lat. Nie potrzebują także ochrony przez 15-30 lat.