W czasie wyboru nowego projektu domu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę własne zasoby finansowe oraz oczekiwania w kwestii ilości i wielkości pomieszczeń w projektowanym domku. Swoje potrzeby dobrze jest skonfrontować z pozostałymi członkami rodziny. Następnie należy określić fundusze, by przystąpić do wybrania projektu.

Oglądając nowe projekty domów cały czas trzeba mieć na uwadze wyżej wspomniane kwestie, a więc potrzeby i finanse.

futurystyczny projekt domów

Autor: Robert Konieczny

Tylko w ten sposób da się określić metraż domu jednorodzinnego. Powszechnie wiadomo, im większy obiekt, tym bardziej komfortowy, ale i kosztowniejszy w budowie oraz dalszym użytkowaniu. Wybierając projekt domu trzeba mieć już wybraną bądź kupioną działkę budowlaną. Żeby uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek trzeba przed jej kupnem zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, iż na zakupionym terenie nie może być w ogóle planowana zabudowa mieszkaniowa i nie otrzyma się pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Przeglądając nowe projekty domów istotną kwestią wybrania któregoś z nich jest wielkość działki. To od niej zależy na jaki gotowy projekt domu dany inwestor (przegląd techniczny wrocław) się zdecyduje. Bardzo często się zdarza, iż klient chciałby postawić dom jednopoziomowy ale ze względu na niewielką działkę jest zmuszony zdecydować się na piętrowy domek. Zobacz pco projektujemy Tomasz Włodarczyk.

Wiedząc już jaki metraż oraz jaką bryłę musi mieć przyszły budynek mieszkalny trzeba właściwie zaplanować układ pomieszczeń. Na tym etapie kluczowe są potrzeby wszystkich domowników. Najpierw trzeba ustalić ilość potrzebnych pokoi, łazienek oraz wszelkich innych pomieszczeń, by następnie dobrze je usytuować. Bardzo istotną kwestią jest ułożenie pomieszczeń względem stron świata. Od południowej, dobrze nasłonecznionej strony najczęściej buduje się pokój dzienny i gościnny, zaś w mniej nasłonecznionej, północnej części planuje się pomieszczenia gospodarcze, na przykład garaż, kotłownię.


Wiadomo, że przy podjęciu decyzji o projekcie domu bardzo ważną kwestią są fundusze.

Dlatego bezwarunkowo należy zwracać uwagę na elementy konstrukcyjne i materiały wykończeniowe. Im więcej różnych wnęk i pomieszczeń, tym wyższy koszt realizacji inwestycji. Bardzo ważny jest też wybór dachu. Dwuspadkowy jest sporo tańszy od wielospadkowego, ale nie w każdej sytuacji pasuje do wybranego projektu domu. Zatem, przy wyborze projektu koniecznie trzeba mieć ustalone swoje potrzeby oraz określony budżet. Dobrze jest też mieć wcześniej wykupioną lub wybraną budowlaną działkę.