Zarówno w gospodarstwie rolnym jak też jednorodzinnym domu w lokalizacji, w której nie ma ogólnodostępnej kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest zabiegiem niezbędnym. Pytanie co jest istotne przy wyborze tego rodzaju zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest instalowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi również na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym tekście.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady mają to do siebie, że występują z różnym nasileniem i prawie niemożliwym jest z góry przewidzieć w których dniach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Mając na uwadze wyłącznie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym okresie wynosi 50-70 mm zależnie od regionu. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, przy czym taki napływ może nastąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie albo rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca. Przyjmując taki opad, ilość deszczówki możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3.

Budowa tak dużego zbiornika na deszczówkę to znaczący koszt i dlatego zazwyczaj nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie (www). W gospodarstwie rolnym można wybudować większy zbiornik ponieważ ilość wykorzystywanej wody jest znacznie większa w związku z czym inwestycja (nadzór inwestorski) szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, kolokwialnie zwane szambem, służą do przetrzymywania ścieków do czasu ich wywiezienia do lokalnej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie problemu ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie da się ich odprowadzać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych bądź też rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można zakupić gotowe lub wykonać osobiście. Stanowczo polecany jest ten pierwszy wariant, bo choć droższy, mamy pewność, iż szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wód i gleby na własnej działce. Zwykle instalowane są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych lub żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, dlatego też pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najlepiej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najkorzystniejsze cenowo oferty dystrybutorów różnego rodzaju zbiorników. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, bądź wejść np. na i już po chwili będziemy mogli oglądać dostępne oferty.